Tutaj pracujemy, żyjemy i zostaniemy!

Tutaj pracujemy, żyjemy i zostaniemy!
Kadr z filmu (fot. dailymotion.com)
PAP / wab

Francuskie kina od środy prezentują krótkometrażowy dokument, którego autorzy domagają się uregulowania sytuacji nielegalnych imigrantów niemających prawa pobytu we Francji. Inicjatorami filmu jest grupa znanych filmowców.

Na ekranie pojawiają się kolejno imigranci, w większości pochodzenia afrykańskiego, zatrudnieni w największych francuskich firmach, a jednak pozbawieni do tej pory prawa pobytu w tym kraju. Jeden z nich mówi, pokazując dokument przed kamerą: "Pracowałem na zmywaku w Matignon (siedziba premiera Francji - red.)".

Imigranci opowiadają o udręce swojego życia codziennego i o tym, że czują się "obywatelami drugiej klasy". Wyjaśniają, że - mimo płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne - nie mają wciąż karty pobytu we Francji. Żyją więc w ciągłym strachu, że zostaną złapani przez policję i deportowani. Dodają, że są wykorzystywani przez pracodawców, korzystających z ich nieuregulowanej sytuacji prawnej.

Jak powiedział dziennikarzom Laurent Cantet, "film ma obnażyć potworną hipokryzję obecnego systemu francuskiego". Jego zdaniem, rządzący przymykają oczy na zjawisko powszechnego zatrudniania osób bez prawa pobytu, gdyż bez nich francuska gospodarka nie mogłaby istnieć. Zarazem jednak imigranci ci są pozbawieni wszelkich praw należnych innym obywatelom.

Film jest już dostępny w internecie, m.in. na stronie portalu www.dailymotion.com.

DEON.PL POLECA

W środę, w dniu premiery filmu w kinach, dziennik "Liberation" opublikował apel Grupy Filmowców na rzecz Nielegalnych Imigrantów do prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego o legalizację pobytu imigrantów, którzy od dawna pracują w tym kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tutaj pracujemy, żyjemy i zostaniemy!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.