Rekordowa liczba filmów na festiwalu OFAFA

Rekordowa liczba filmów na festiwalu OFAFA
Komisja selekcyjna postanowiła dopuścić do tegorocznego konkursu 67 filmów (fot. ofafa.pl)
PAP / zylka

Łącznie 67 filmów zakwalifikowało się do trzech przeglądów konkursowych 15. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2010, który w czwartek rozpocznie się w Krakowie – podali organizatorzy na wtorkowej konferencji prasowej.

– Mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń – 96. To bardzo dużo, jak na konkurs trwający dwa dni. Liczy się jakość, więc komisja selekcyjna postanowiła dopuścić do konkursu 67 filmów – wyjaśnił przewodniczący Biura Festiwalowego Janusz Korosadowicz.

Do konkursu dla profesjonalistów dopuszczono 26 filmów, do konkursu filmów zrealizowanych przez studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych zakwalifikowały się 23 obrazy, a w konkursie dla amatorów wystartuje 18 etiud. Nowością na tegorocznym festiwalu będzie "Salon odrzuconych", czyli specjalne pasmo projekcji filmów, które nie zakwalifikowały się do konkursów.

W poprzedniej edycji festiwalu uczestniczyły 63 obrazy.

DEON.PL POLECA

Filmy zrealizowane przez twórców profesjonalnych będą ubiegać się o "Złote", "Srebrne" i dwie "Brązowe Kreski". Dodatkowa "Brązowa Kreska" jest nowością w regulaminie konkursu, otrzyma ją najlepszy debiutant. Animacje studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych będą walczyć o Grand Prix, Nagrodę Specjalną za szczególne walory artystyczne i Nagrodę Jury. Filmy twórców nieprofesjonalnych zostaną uhonorowane Nagrodą Główną oraz Nagrodą Jury.

Przeglądy konkursowe zaplanowano na czwartek i piątek. Ogłoszenie wyników, projekcje nagrodzonych filmów i oficjalne zakończenie festiwalu nastąpi w sobotę.

Przewodniczącym jury tegorocznego festiwalu jest twórca filmów animowanych, pedagog krakowskiej ASP Jerzy Kucia. Pozostali jurorzy to: krytyk filmowy "Tygodnika Powszechnego" Anita Piotrowska, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF Piotr Kotowski, twórca filmów animowanych i pedagog łódzkiej "Filmówki" Krzysztof Rynkiewicz i czterokrotny zdobywca "Srebrnej Kreski" Festiwalu OFAFA Robert Turło.

Tradycyjnie, oprócz pokazów konkursowych, zaplanowano też projekcje towarzyszące. Część z nich będzie poświęcona 30-leciu Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. Zaplanowano też Panoramę Rosyjskiej Animacji i przegląd Nowe Czeskie Animacje.

Dotychczasowe edycje festiwalu odbywały się w grudniu. Piętnastą i kolejne edycje imprezy, na wniosek środowiska filmowego, organizatorzy przenieśli na marzec. Z tego powodu festiwal w 2009 r. nie odbył się.

Organizatorem festiwalu są: Kinoteatr "Wrzos", Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Dyskusyjny Klub Filmowy "Klatka" i Dom Kultury "Podgórze" oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Większość imprez festiwalowych odbędzie się w Kinoteatrze "Wrzos", część wydarzeń zaplanowano w Klubie Festiwalowym "Lokator".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rekordowa liczba filmów na festiwalu OFAFA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.