Poznań nie zorganizuje festiwalu Rock in Rio

Poznań nie zorganizuje festiwalu Rock in Rio
Projekt Rock in Rio uznawany jest za największe przedsięwzięcie festiwalowe na świecie (fot. rockinrio-lisboa.sapo.pt)
PAP / zylka

Miasto Poznań zerwało negocjacje z firmą For a Better World w sprawie organizacji w mieście kolejnych edycji festiwalu muzycznego Rock in Rio - poinformował w piątek PAP szef promocji Urzędu Miasta w Poznaniu Łukasz Goździor.

- Dotychczasowe negocjacje oraz stanowisko For a Better World nie gwarantowały nam trzech kolejnych edycji festiwalu Rock In Rio, co było jednym z głównych warunków przystąpienia do umowy - powiedział Goździor.

Firma organizująca Rock in Rio chciała zapisu w umowie, że może odstąpić od realizacji kolejnych edycji festiwalu w Poznaniu, "co przy nakładach inwestycyjnych, które miałby ponieść Poznań (32 miliony złotych) byłoby zbyt groźne przy tej skali inwestycji" - dodał Goździor.

Drugim powodem zerwania negocjacji był czas - miasto, aby dobrze przygotować pierwszą edycję festiwalu w 2011 roku, musiałby już rozpocząć inwestycje.

Negocjacje z organizatorem trwały ponad rok. For A Better World miał zagwarantować ok. 30 mln euro na organizację wydarzenia muzycznego, w tym honoraria dla gwiazd. Miasto miało zbudować miasteczko rockowe i zagwarantować wpływy z biletów podczas pierwszej edycji festiwalu w Poznaniu. Festiwal miał być organizowany w Poznaniu w 2011, 2013 i 2015 roku.

DEON.PL POLECA

Projekt Rock in Rio uznawany jest za największe przedsięwzięcie festiwalowe na świecie.

Historia festiwalu rozpoczęła się w 1985 roku w Rio de Janeiro. Do tej pory zorganizowano trzy edycje w Brazylii (1985, 1991, 2001) oraz trzy odsłony w Lizbonie (2004, 2006, 2008) i jedną w Madrycie (2008). Kolejne festiwale zostaną zorganizowane w 2010 roku w Madrycie i Lizbonie. Dotychczasowe edycje zgromadziły ponad 4,5 mln uczestników; podczas pierwszej edycji w 1985 roku przez dziesięć dni festiwalu wzięło w nim udział ponad 1,5 miliona osób.

Podczas koncertów w Rio de Janeiro, Lizbonie i Madrycie - zagrały m.in.: Queen, Sepultura, Guns n'Roses, Faith No More, Megadeth, Iron Maiden, Sting, Britney Spears.

Europejskie odsłony Rock in Rio to każdorazowo średnio 350 tys. osób uczestniczących w kilkudniowym muzycznym wydarzeniu, ponad 500 artystów i ponad 600 godzin muzyki na żywo, a także miliard telewidzów w 80 krajach na całym świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań nie zorganizuje festiwalu Rock in Rio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.