"Ukryci" A. Holland kandydatem do Oscara

"Ukryci" A. Holland kandydatem do Oscara
"Ukryci" - kadr z filmu
PAP / wm

Film Agnieszki Holland "Ukryci" ("In Darkness") będzie polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski.

Jak wyjaśnił Jankowski w komunikacie przesłanym PAP we wtorek, polskiego kandydata wybrała - jednogłośnie - Komisja Oscarowa, powołana 28 czerwca przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

W komisji, pod przewodnictwem reżysera Dariusza Gajewskiego, dyrektora programowego Studia Munka z Warszawy (studio działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich), zasiedli m.in.: dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, krytyk filmowy Michał Chaciński, aktorka Ilona Ostrowska, pisarz Zygmunt Miłoszewski oraz dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

"Ukryci" to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska. Film przedstawia losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem - mężczyzna postanawia bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie własne oraz swoich najbliższych, Socha ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu, pod ziemią, prawie 14 miesięcy.

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz. W filmie zagrali także: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fuermann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Producentem filmu "Ukryci" jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Film został dofinansowany przez PISF. Jego realizację wsparł również Łódzki Fundusz Filmowy.

Jak informuje rzecznik PISF, prawa do rozpowszechniania nowego obrazu Agnieszki Holland w Stanach Zjednoczonych nabyła (już w lutym tego roku) firma Sony Pictures Classics, specjalizująca się w promocji i dystrybucji w USA filmów nieanglojęzycznych.

"Ta istniejąca od 1992 r. filia Sony Pictures Entertainment zajmowała się w USA dystrybucją takich tytułów, jak +W lepszym świecie+ Susanne Bier (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2010 r.), +Volver+ Pedro Almodovara (nominacja do Oscara dla aktorki Penelope Cruz w 2007 r.) czy +Życie na podsłuchu+ Floriana Henckela von Donnersmarcka (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2007 r.)" - zwrócił uwagę Jankowski.

Polskim dystrybutorem filmu Holland jest Kino Świat. Premiera kinowa "Ukryci " zaplanowana jest na wrzesień tego roku.

Rzecznik PISF przypomniał, że "Agnieszka Holland była nominowana do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za film +Europa, Europa+ w 1992 r.; ponadto jej obraz +Gorzkie żniwa+ był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1986 r., obraz reprezentował wówczas Republikę Federalną Niemiec".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ukryci" A. Holland kandydatem do Oscara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.