Weekendowy przegląd filmowy

Weekendowy przegląd filmowy
Kadr z filmu "Essential Killing"
psd

Na ekrany kin wchodzi zdobywca Oscara, a także film nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Do tego zwariowana komedia ... ekologiczna i horror w dwóch różnych odsłonach: szwedzkiej i amerykańskiej. W sumie uzbierało nam się 10 premier. Zajrzyjcie i wybierzcie coś dla siebie!

Essential Killing

DEON.PL POLECA

Jerzy Skolimowski zdobył za ten film Nagrodę Specjalną Jury w Wenecji.

Mohammed (bojownik Al-Kaidy, a może niewinny człowiek, który znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze?), złapany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, zostaje wywieziony do tajnej bazy w Europie Środkowej. Udaje mu się uciec z transportu. By przeżyć, nie cofnie się przed najokrutniejszą zbrodnią.

Jerzy Skolimowski napisał scenariusz do filmu pod wpływem informacji o tajnych więzieniach CIA. Reżysera interesuje jednak przede wszystkim sam człowiek i to, do czego jest zdolny, by móc zaczerpnąć jeszcze jeden oddech. Skolimowski wykonał doskonałą robotę: historia wciąga, kadry urzekają, a film wyzwala ogromne emocje. Ciekawostką jest, że główny bohater nie wypowiada w filmie ani jednego słowa.

Sekret jej oczu

Tegoroczny zdobywca Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

Śledczy Benjamín Esposito kończy swoją karierę, lecz wciąż nurtuje go sprawa okrutnej zbrodni sprzed 30 lat. Bezmiar niesprawiedliwości charakteryzujący układ polityczny w Argentynie w latach 70. sprawia, że morderstwo to nigdy nie ujrzało światła dziennego. Sytuacja sprowokowała Esposito do próby napisania książki i poszukiwania śladów zbrodni w zakamarkach przeszłości, w tym także swojej pamięci. To naprowadza go na nieoczekiwany trop.

Fanów autorskiego kina musimy zmartwić -  nie jest to typowa argentyńska produkcja, ale hollywoodzki obraz skrojony na Oscara i przeznaczony dla szerokiej publiczności. Jednak nie może to być potraktowane jako zarzut, bo film jest naprawdę sprawnie zrealizowany. Warto wspomnieć, że reżyser Juan Jose Campanella pracował przy realizacji serialu "Dr. House".

Aż po grób

Akcja rozgrywa się w Ameryce, w czasie Wielkiego Kryzysu. Pewnego dnia w lokalnym miasteczku pojawia się Felix Bush. Bohater ten stronił od ludzi i od ponad 40 lat mieszkał samotnie. Swoją obecnością wywołuje zamieszanie, zwłaszcza, gdy wyjawia cel swojej wizyty: pragnie przygotować swój pogrzeb, który ma odbyć się jeszcze za jego życia.

Ten film zachęca przede wszystkim świetną obsadą: znakomita rola Roberta Duvalla i Lucasa Blacka i kapitalnego, jak zwykle, Billa Murray. Do tego dochodzi zajmująca historia i sprawna realizacja filmu. Całość to gwarancja dobrej zabawy przed ekranem.

Zwycięzca

Włochy, wczesne lata dwudzieste. Młody i energiczny Benito Mussolini próbuje swych sił w polityce. W Mediolanie poznaje pierwszą żonę – Idę Dalser. Jest wówczas wydawcą rewolucyjnego pisma "Avanti!", a także zagorzałym socjalistą, pragnącym poprowadzić masy ku nowej i lepszej przyszłości: antyklerykalnej, antymonarchicznej i społecznie wyemancypowanej włoskiej republice.

Zapał, czar, a także idealizm przystojnego, młodego rewolucjonisty pociągają Idę tak mocno, że zakochuje się w nim bez pamięci. Mussolini chce się jednak rozwijać i potrzebuje zarówno uczuciowego, jak i finansowego wsparcia. Ida podejmuje radykalne kroki. Decyduje się sprzedać majątek i sfinansować rewolucyjną gazetę "Il Popolo d'Italia", a także rodzącą się wówczas Partię Faszystowską.

Kino uwielbia takie historie – szalona miłość, polityka i wir historii. „Zwycięzca” to jeden z lepszych przykładów tego rodzaju filmu. Oprócz interesującej i wielowątkowej historii, możemy podziwiać piękne zdjęcia i doskonały montaż. Majstersztyk.

Śmietnisko

O tym filmie więcej piszemy tutaj

  

 

Pozwól mi wejść

Oto mamy bardzo ciekawą sytuację. Jednego dnia na ekrany wchodzą dwa filmy, zrobione na podstawie tego samego scenariusza. W tym, że jeden pochodzi ze Szwecji i został tam zrealizowany w 2008 roku, a drugi zrobili Amerykanie jako remake. 

Dwunastoletni Oskar jest wrażliwym, nieco bojaźliwym chłopcem, prześladowanym przez silniejszych kolegów z klasy. Jego rówieśniczka - blada i zawsze poważna Eli wychodzi z domu tylko w nocy. Spotykają się na podwórku szwedzkiego osiedla gdzieś na peryferiach miasta. Wraz z pojawieniem się dziewczynki, w okolicy zaczynają się dziać przerażające i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Zamknięty w sobie chłopiec ulega coraz mocniejszej fascynacji.

Szwedzki filmowiec Tomas Alfredson przedstawia bardzo sugestywny i nietypowy obraz dorastania. Niepokojący, mroczny i poetycki. Całośc oparta jest bestsellerowej powieści Johna Ajvide Lingqvista, okrzykniętego "drugim Stephenem Kingiem".

Amerykańska przeróbka została okrzyknięta najlepszym horrorem ostatnich lat. 

Wersja szwedzka

Wersja USA

Paranormal Activity 2

Część pierwsza była prawdziwym fenomenem. Kolejna zbudowana jest właściwie tak samo: szczęśliwa rodzina, seria trudnych do wyjaśnienia zdarzeń, oglądanych przez pryzmat kamery video. Zaskakujące przyczyny dziwnych zdarzeń...

Film stara się wyjaśnić to, co zdarzyło się w pierwszej części. Trzyma także ten sam poziom napięcia, fani nie powinni być więc rozczarowani. 

Chrzest

Scenariusz został oparty na kanwie prawdziwej historii chłopaka z polskiej prowincji, który po kryminalnym epizodzie w swoim rodzinnym miasteczku, trafia do Warszawy. Michał (w tej roli Wojciech Zieliński) liczy na zmianę swojego losu i ucieczkę z przestępczego środowiska. Niestety ciąży na nim wyrok mafii, w obliczu którego desperacko poszukuje sposobu, by ocalić swą rodzinę. Kilka dni przed chrztem dziecka zaprasza dawnego przyjaciela - ten ma zostać ojcem chrzestnym. Nie spodziewa się jednak, że decyzja ta będzie oznaczać powrót kryminalnego widma świata, z którego nie tak dawno się wydostał.

Film dla „prawdziwych facetów”, dla których liczy się tylko męska przyjaźń, szybkie samochody i piękne kobiety, pełniące rolę miłego dodatku do trudnego życia. Reżyser Marcin Wrona może kręci sprawnie, ale niestety bardzo schematycznie. 

Zemsta futrzaków

Twórcy „Nocy w muzeum” i „Różowej pantery” zapraszają na komedię o lekkim zabarwieniu... ekologicznym.

Dan, który wraz z rodziną przeprowadza się do zielonego Oregonu, próbuje życia w zgodzie z naturą. Niełatwe to jednak zadanie, gdy zamieszkujące teren zwierzęta (przeróżnych kształtów i rozmiarów) jednoczą swe siły, by wykurzyć Dana z lasu. Rozpoczyna się nieprzerwana salwa gagów i komicznych sytuacji. Natura pokaże pazur, a dzięki skunksowi pojęcie „śmierdząca sprawa” nabierze zupełnie nowego i bardziej dosłownego znaczenia.

Jeśli ktoś lubi oglądać złośliwe zwierzęta na ekranie i historie rodem z klasycznych już kreskówek Disney'a, zabawa będzie przednia. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Weekendowy przegląd filmowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.