Zanussi komandorem francuskiego orderu

Zanussi komandorem francuskiego orderu
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / mh

Krzysztof Zanussi odebrał w czwartek z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Buhlera insygnia Komandora Orderu Sztuki i Literatury, przyznawane artystom, którzy budują światowe dziedzictwo kulturalne i przyczyniają się do propagowania kultury francuskiej na świecie.

"13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego - to symboliczna data dla uhonorowania polskiego artysty, którego twórczość, tak bardzo przesiąknięta historią, wpisuje się we wspólne nam dziedzictwo kulturalne. Oddajemy w ten sposób hołd wielkiemu przyjacielowi Francji, a przy tym wielkiemu artyście. Order Sztuki i Literatury przyznawany jest przez francuskiego ministra kultury osobom, które wyróżniły się na polu literatury czy sztuki czy też swoją działalnością przyczyniają się do promowania kultury francuskiej na świecie" - mówił ambasador. 
Pierre Buhler przypomniał, że Krzysztof Zanussi jest jednym z twórców kina moralnego niepokoju, stawiającego bohaterów przed wyborami moralnymi, czy pozostać wiernym wartościom, jakie wyznają, czy podążyć łatwiejsza drogą. "W filmach Krzysztofa Zanussiego marzenie o wolności jednostki zderzone zostaje z problemami życia codziennego, co nadaje ich wymowie uniwersalny charakter. Jako twórca zawsze pan odrzucał pokusę tworzenia kina pod publiczność i dla kultury masowej. (...) Dzisiaj Francja składa hołd pana twórczości, która jest naszym wspólnym dziedzictwem. W pana osobie Francja oddaje też hołd człowiekowi wiernemu swoim wartościom, człowiekowi, który potrafił zachować prawość, kiedy inni się poddali"  - dodał Pierre Buhler. 
Krzysztof Zanussi powiedział, że frankofilia, charakterystyczna dla jego pokolenia Polaków, "frankofilia nieuleczalna i zaraźliwa, jest dolegliwością, która, jak wszelkie przejawy miłości, czasem jest trudna, ale zawsze w końcu przynosi nagrodę. Mam głęboko w sercu pamięć trudnych lat stanu wojennego, kiedy mieszkałem we Francji. Wybrałem Francję ponieważ wiedziałem, że to jedyny kraj Europy, który ma miejsce dla wygnanych artystów. W społeczeństwie francuskim jest dla nich wiele tolerancji i zrozumienia. Stąd moja szczera wdzięczność" - mówił reżyser. 
"Musimy też pamiętać, tyle lat po dramatycznych wydarzeniach stanu wojennego, że także teraz powinniśmy być wdzięczni tym bogatym krajom Europy, które chcą się z nami dzielić swoim budżetem. Pewnie, że czasem powstają na tym tle spory, ale jest to akt solidarności, który musimy doceniać tak samo gorąco, jak docenialiśmy te paczki, które przesyłano nam w czasach stanu wojennego. Budżet zjednoczonej Europy daje nam szansę, abyśmy nadrobili nasze zacofanie, któremu nie jesteśmy winni - winna jest historia" - dodał Zanussi. 
Krzysztof Zanussi to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, artysta o międzynarodowej sławie, laureat nagród na festiwalach w Wenecji i Cannes. Do jego najważniejszych filmów należą "Struktura kryształu" (1969), "Za ścianą" (1971), "Iluminacja" (1972, uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno), "Bilans kwartalny" (1974, nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie), znakomite "Barwy ochronne" (1976, ze Zbigniewem Zapasiewiczem w jednej z głównych ról) oraz "Spirala" (1978, uhonorowana Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes), "Cwał" (1995), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000) i "Persona non grata" (2005).

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zanussi komandorem francuskiego orderu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.