Zginęła, bo chciała zachować czystość

Zginęła, bo chciała zachować czystość
(fot. Materiały prasowe dystrybutora)
karolina-film.pl / KAI / ptsj / pk

Chcemy tym filmem zainspirować młodych - mówi o filmie "Karolina" producent Andrzej Sobczyk. Pełnometrażowa produkcja trafi do kin w drugiej połowie listopada, w setną rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny.

(vimeo.com)

"Karolina" to ciepła i mądra opowieść o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o odnajdywaniu drogi, także dzięki pomocy tych, którzy dawno nie żyją" - czytamy na oficjalnej stronie filmu www.karolina-film.pl.

"Karolina to młoda dziewczyna, a w dzisiejszym świecie wielkie nadzieje trzeba pokładać w młodych - to oni powinni stanowić elitę - mówi Andrzej Sobczyk ze Stowarzyszenia "Rafael", które wyprodukowało film. - Chodziło nam o to, żeby pokazać osobę, która jako młoda - jest gigantem, żeby to też zainspirowało młodych" - dodaje.

Film toczy się na dwóch planach: historycznym i współczesnym. Kaśka i Magda kończą liceum filmowe. W ramach egzaminu końcowego mają za zadanie przygotować etiudę filmową. Wskazaną przez nauczyciela bohaterką ich pracy ma być Karolina Kózkówna. "To jest film fabularny - pełny metraż z mocnym fragmentem historycznym dotykającym zabójstwa bł. Karoliny" - wyjaśnia Dariusz Regucki, reżyser i scenarzysta filmu.

W podwójnej roli wystąpiła młoda aktorka Marlena Burian (role Kasi i Karoliny). Debiutującym absolwentom Liceum Aktorskiego w Krakowie towarzyszą znakomici i cenieni aktorzy: Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lecznar.

"Chciałem zadać kłam opiniom, że my katolicy nie potrafimy się zebrać i zrobić coś wartościowego. Myślę, że to jest pierwsza taka inicjatywa w Polsce, gdzie hołdujemy swoim wartościom" - mówi o "Karolinie" grający w niej Piotr Cyrwus.

Bezpośrednią okazją do stworzenia filmu jest ogłoszony z okazji 100. rocznicy śmierci Rok bł. Karoliny. Dlatego premiera planowana jest na 18 listopada w Krakowie. Od 21 listopada "Karolina" będzie wyświetlana w kinach. Lista kin będzie publikowana na oficjalnej stronie filmu.

Powstanie filmu poprzedziła akcja internetowa, dzięki której wiele osób zaangażowało się finansowo w jego powstanie, wiele też zadeklarowało wsparcie promocyjne w swoim środowisku, gdy film trafi na ekrany.

Tytułowa bohaterka filmu to Karolina Kózkówna, która równo 100 lat temu, w wieku 16 lat, została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. W 1987 r. została ogłoszona błogosławioną przez Jana Pawła II. Polscy biskupi postanowili, że Karolina Kózkówna będzie obok św. Stanisława Kostki patronką polskiej młodzieży.

Zginęła, bo chciała zachować czystość - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Materiały prasowe dystrybutora)

Zginęła, bo chciała zachować czystość - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Materiały prasowe dystrybutora)

Zginęła, bo chciała zachować czystość - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. Materiały prasowe dystrybutora)

Zginęła, bo chciała zachować czystość - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. Materiały prasowe dystrybutora)

Zginęła, bo chciała zachować czystość - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. Materiały prasowe dystrybutora)

Zginęła, bo chciała zachować czystość - zdjęcie w treści artykułu nr 5

(fot. Materiały prasowe dystrybutora)

Zginęła, bo chciała zachować czystość - zdjęcie w treści artykułu nr 6

(fot. Materiały prasowe dystrybutora)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zginęła, bo chciała zachować czystość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.