"Fryderyk Chopin. Błękitna nuta" - w Paryżu

"Fryderyk Chopin. Błękitna nuta" - w Paryżu
(fot. Patrick_f)
Szymon Łucyk / PAP / slo

W paryskim Muzeum Życia Romantycznego można oglądać od tego tygodnia wystawę poświęconą Fryderykowi Chopinowi. Na zwiedzających czekają obrazy, rzeźby i pamiątki po wielkim kompozytorze oraz bliskich mu artystach. Ekspozycja będzie otwarta do 11 lipca.

Wystawę pt. "Fryderyk Chopin. Błękitna nuta" zorganizowano dla uczczenia przypadającego w tym roku 200-lecia urodzin Chopina. Ekspozycja mieści się u stóp Montmartre'u w kameralnym Muzeum Życia Romantycznego (Musee de la Vie Romantique), w dawnej XIX-wiecznej rezydencji z ogrodem. Na jej salonach bywała niegdyś śmietanka romantycznego Paryża, w tym mieszkający "po sąsiedzku" Chopin wraz z ówczesną towarzyszką życia, George Sand.

Wnętrza muzeum, stylizowane na romantyczne salony, gromadzą około 90 obrazów, rzeźb, rysunków, które przedstawiają kompozytora i wiele słynnych postaci z kręgu artystycznego: George Sand, Franciszka Liszta, Niccolo Paganiniego. Autorami tych dzieł są m.in.: Eugene Delacroix, J.A.D. Ingres, a także Ary Scheffer, ówczesny właściciel domu mieszczącego obecnie muzeum.

"W atelier Scheffera, które teraz jest częścią naszego muzeum, Chopin, stały gość piątkowych spotkań artystycznych, siadał do fortepianu i improwizował, otoczony gromadą gości - muzyków, malarzy, poetów" - powiedziała PAP współkomisarz paryskiej wystawy o Chopinie, Solange Thierry.

DEON.PL POLECA

Jak podkreśliła, jednym z najcenniejszych obrazów w ekspozycji jest słynny portret Chopina (pożyczony z Luwru) autorstwa jego bliskiego przyjaciela Eugene'a Delacroix. Thierry wyjaśniła, że pierwotnie obraz ten był wspólnym portretem Chopina i Sand. Jednak w końcu XIX wieku płótno przecięto na pół, wizerunek francuskiej muzy kompozytora został wywieziony do Danii i znajduje się obecnie w muzeum w Kopenhadze.

Oprócz obrazów na paryskiej wystawie nie brak ciekawych pamiątek po Chopinie - jak odlew jego ręki wykonany przez Jeana-Baptiste'a Clesingera. W specjalnej gablotce wystawiono także biżuterię należącą niegdyś do George Sand.

Zwiedzającym wystawę towarzyszy płynąca z głośników muzyka kompozytora w wykonaniu francuskiego pianisty Yves'a Henry'ego.

Prezentowane eksponaty pochodzą z wielu francuskich i zagranicznych instytucji, m.in. Luwru, Biblioteki Narodowej Francji, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz kolekcji prywatnych.

Z okazji 200-lecia urodzin polskiego kompozytora paryskie władze miejskie opracowały specjalną trasę turystyczną po stolicy Francji śladami Chopina. Składa się ona z 10 miejsc związanych z jego pobytem nad Sekwaną. Wśród nich są: Biblioteka Polska w Paryżu na wyspie św. Ludwika, przechowująca wiele pamiątek po słynnym artyście; jedno z jego paryskich mieszkań - przy placu Orleańskim (square d'Orleans) oraz kościół La Madelaine, gdzie odbył się jego pogrzeb. Lista wszystkich miejsc tej "trasy chopinowskiej" jest dostępna na stronie www.paris.fr po kliknięciu na zakładkę "Culture" po lewej stronie ekranu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Fryderyk Chopin. Błękitna nuta" - w Paryżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.