Gdańsk: 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

(fot. pixabay CC0)
PAP / kw

Kilkanaście koncertów złoży się na 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, którego inauguracja będzie miała miejsce we wtorek w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku.

Na słynnych oliwskich organach wykonane zostaną zarówno utwory należące do klasyki, jak i premierowe.

DEON.PL POLECA

Jak powiedziała PAP Dorota Sławińska z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, artystów, którzy zagrają na organach w ramach festiwalu, będzie w sumie kilkunastu. "Każdy z nich zaproponował autorski program dostosowany do możliwości oliwskiego instrumentu" - wyjaśniła Sławińska.

Na słynnych oliwskich organach zagrają zarówno doświadczeni, jak i ci młodzi muzycy. Wśród tych pierwszych znajdą się m.in. Ludger Lohmann (Niemcy), Douglas Lawrence (Australia), Rubin Abdullin (Rosja) i Andrzej Chorosiński (Polska), a tych drugich reprezentować będą Giampaolo Di Rosa (Włochy), Christian Bischof (Niemcy), Ernst Wally (Austria) i Karolina Judelyte (Litwa).

Pierwszy koncert - zaplanowany na 5 lipca, będzie miał szczególny charakter. W przeciwieństwie do wszystkich innych festiwalowych występów, które będą koncertami solowymi, organiście, w którego rolę wcieli się Roman Perucki, towarzyszyć będzie Łukasz Długosz (flet) i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta - Arno Hartmanna.

Podczas tego koncertu pierwszy raz po 142 latach zostanie wykonane dzieło Gabriela Faure "Symphonie en fa op. 20 pour orgue et Ordes". Tego wieczoru odbędzie się także światowa premiera kompozycji niemieckiego muzyka Enjotta Schneidera.

"Ten znany w Niemczech artysta napisał utwór premierowy na ubiegłoroczny gdański festiwal +Solidarity of Arts+. Od tego czasu zaprzyjaźnił się z Gdańskiem i przygotował kolejny utwór, który postanowiono premierowo wykonać w ramach festiwalu w Oliwie" - powiedziała PAP Sławińska.

Organizatorami festiwalu, który jest jedną z najstarszych tego imprez w Europie, są Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra".

Koncerty odbywać się będą we wtorki i piątki o godz. 20, począwszy od 5 lipca, a skończywszy na 23 sierpnia. W sumie zapanowano więc 15 występów artystów pochodzących z Polski, Niemiec, Austrii, Włochy, Litwy, Australii, Norwegii, Francji i Rosji.

Ponieważ organy w Katedrze Oliwskiej usytuowane są w tylnej części kościoła, na czas festiwalu w świątyni pojawi się multimedialny ekran. "Dzięki temu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć grającego artystę, ale również obserwować jego grę +na żywo+" - poinformowała Sławińska.

Rokokowe organy, na których począwszy od 1958 r. odgrywane są festiwalowe koncerty, zostały zbudowane przez Jana Wulfa z Ornety. Praca nad nimi trwała 25 lat - budowano je w latach 1763-1788. Od tamtego czasu były wielokrotnie przerabiane i uzupełniane.

Instrument ozdobiony jest m.in. rzeźbionymi w drewnie lipowym rokokowymi girlandami kwiatów, figurami aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami, a także ruchomymi słońcami i gwiazdami.

Organy w Katedrze Oliwskiej składają się z trzech instrumentów - organów wielkich, organów chórowych i pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdańsk: 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.