Giganci chcą internetu dla biednych

Giganci chcą internetu dla biednych
(fot. Johan Larsson / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

Duże międzynarodowe grupy telekomunikacyjne z Facebookiem na czele ogłosiły inicjatywę, której celem ma być upowszechnienie dostępu do internetu dla najbiedniejszej części ludności świata. W planach jest m.in. opracowanie tanich smartfonów.

Projekt, który nazywa się Internet.org, tworzą poza Facebookiem, firmy: Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm oraz Samsung. Giganci deklarują, że chcą w ramach globalnego partnerstwa tworzyć dostęp do internetu dla 5 mld ludzi, którzy obecnie go nie mają.

"W krajach rozwijających się występują ogromne bariery w dostępie do gospodarki opartej na wiedzy. Internet.org to światowe partnerstwo, które będzie działać na rzecz przezwyciężenia tych wyzwań, w tym udostępniania dostępu do internetu dla tych, którzy obecnie nie mogą sobie na to pozwolić" - głosi wydane w środę oświadczenie firm.

Według szacunków dziś tylko 2,7 mld ludzi na świecie, czyli nieco ponad jedna trzecia populacji, ma dostęp do sieci. Rocznie liczba użytkowników rośnie o niespełna 9 proc., co biorąc pod uwagę obecną fazę rozwoju globalnej pajęczyny nie jest szybkim tempem.

Giganci z sektora IT chcą rozwijać wspólne projekty, dzielić się wiedzą, a także mobilizować przemysł i rządy do działań na rzecz dostępu do treści online dla większej liczby ludzi.

Partnerzy tworzący Internet.org deklarują, że będą współpracować w celu opracowania i przyjęcia technologii, które sprawią, że łączność mobilna na świecie będzie bardziej przystępna, a koszty dostarczania danych cyfrowych niższe.

Potencjalnie ma to być np. opracowanie tańszych, ale wysokiej jakości smartfonów. Ważną rolę w tym procesie mają też odgrywać operatorzy komórkowi, którzy na końcu będą zyskiwać na szerszym rozpowszechnieniu internetu.

W planach są też inwestycje w narzędzia, które znacznie zmniejszą ilość danych koniecznych do korzystania z większości aplikacji i internetu w ogóle.

W czerwcu Google ogłosił, że uruchomił eksperymentalny program na półkuli południowej, który może przynieść niezawodny i tani dostęp do internetu dla najbiedniejszych mieszkańców globu.

Project Loon, bo tak się nazywa koncepcja Googla, to wysokolatające balony z urządzeniami zasilanymi energią słoneczną, które dostarczają dostęp do sieci na trudno dostępnych terenach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Giganci chcą internetu dla biednych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.