Historia mówiona - zacznij słuchać już teraz!

Historia mówiona - zacznij słuchać już teraz!
Na portalu znalazły się fragmenty ok. 300 relacji oraz zdjęcia - współczesne i archiwalne, często z rodzinnych zasobów, będące ilustracją relacji dźwiękowych
wab

Z opowieściami o życiu codziennym, bliskich, obyczajach czy zainteresowaniach świadków historii, uzupełnionymi fotografiami z ich prywatnych zbiorów można zapoznać się dzięki portalowi audiohistoria.pl prezentującemu zasoby Archiwum Historii Mówionej.

- Celem działalności Archiwum Historii Mówionej jest zbieranie relacji świadków historii. Jednym z naszych wiodących projektów jest program nagrywania wspomnień przedstawicieli najstarszego pokolenia realizowany wspólnie przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA. Początek Archiwum sięga lat 80. i ruchu społecznego, w ramach którego KARTA nagrywała relacje represjonowanych przez reżim sowiecki, deportowanych z Kresów II Rzeczpospolitej i wysyłanych na wschód. Ten zbiór zawierający ok. tysiąca relacji stał się częścią Archiwum - opowiadał Jarosław Pałka z Archiwum Historii Mówionej.

Archiwum w obecnym kształcie powstało w 2006 roku. - W jego ramach zaczęliśmy nagrywać wspomnienia również innych grup np. więźniów obozów koncentracyjnych, pracowników przymusowych, żołnierzy podziemia czy opozycji w PRL. Obecnie zbiór relacji w ramach Archiwum Historii Mówionej liczy ok. 3,5 tys. nagrań biograficznych. Zawsze zależy nam, by dana osoba opowiedziała o całym swoim życiu, o domu, bliskich, szkole, miejscu, w którym się wychowała czy o swoich doświadczeniach związanych z II wojną - mówił Pałka.

Jak zaznaczył, portal audiohistoria.pl to wizytówka, swoisty przewodnik po zasobach Archiwum i zaproszenie do odwiedzenia go. Na portalu znalazły się fragmenty ok. 300 relacji oraz zdjęcia - współczesne i archiwalne, często z rodzinnych zasobów, będące ilustracją relacji dźwiękowych. Na portalu znajduje się także wyszukiwarka, która pozwala przeszukać zasoby całego Archiwum, odnaleźć nie tylko konkretne nazwiska, ale także wydarzenia.

- Jest tam też zbiór ok. 100 haseł, dlatego można też po prostu wpisywać poszczególne słowa z relacji. Zamieszczono tam również streszczenie pełnych nagrań, często liczących po kilka czy nawet kilkanaście godzin, a także opisy projektów realizowanych w ramach Archiwum. Chcieliśmy, żeby to był taki przewodnik po naszym zbiorze, a pełnych nagrań można wysłuchać w Archiwum Historii Mówionej w Domu Spotkań z Historią - dodał Pałka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Historia mówiona - zacznij słuchać już teraz!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.