Google docenia polskiego pisarza

Google docenia polskiego pisarza
(fot. wystawy.muzhp.pl)
PAP / mm

Ekspozycję "Rider on the Storm", poświęconą autorowi słynnych "Szkiców piórkiem" Andrzejowi Bobkowskiemu, można wirtualnie zwiedzić na platformie Google Cultural Institute. Wystawę, w 100. rocznicę urodzin pisarza, przygotowało Muzeum Historii Polski.

Andrzej Bobkowski (1913-1961) był jednym z oryginalnych twórców polskiej kultury, symbolem wolności, autorem słynnego dziennika "Szkice piórkiem" - zapisków z czasów II wojny światowej, powstałych podczas podróży rowerem po Francji. Nazywano go "chuliganem wolności" po tym, jak napisał: "Człowiek wolny, intelektualista, pisarz i poeta naprawdę wolny, który chce być wolny, będzie do końca tego świata miał coś z chuligana".

W 100-lecie urodzin Bobkowskiego, które przypadło w minioną niedzielę, Muzeum Historii Polski uruchomiło na platformie Google Cultural Institute multimedialną wystawę przypominającą o życiu i twórczości pisarza.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Dorota Szkodzińska z MHP, współautorka wystawy, Bobkowski był postacią niezwykłą, walczącą o swą niezależność oraz mającą nietypową, nieco awanturniczą, wizję świata.

DEON.PL POLECA

"Wystawa pokazuje człowieka, który szukał swojej drogi w polskości (...), Polaka, który czuł się Europejczykiem. Jego życie jest dobrym przykładem na to, aby chociażby zobaczyć, jak zmieniały się granice Polski" - mówiła Szkodzińska przypominając, że Bobkowski urodził się w Austrii, kiedy Polski na mapie Europy jeszcze nie było; zmarł daleko od jej granic - w Gwatemali.

Jak dodała współautorka ekspozycji, "Bobkowski był głęboko zakorzeniony w kulturze europejskiej, a jednocześnie chciał od niej uciec, będąc przerażony tym, co się z nią działo w czasie totalitaryzmów".

Ekspozycja "Andrzej Bobkowski. Rider on the Storm" prezentuje fragmenty prywatnej korespondencji oraz wspomnień pisarza, a także fotografie i archiwalne nagranie filmowe z jego udziałem. Większość prezentowanych materiałów pochodzi ze zbiorów Instytutu Badań Literackich PAN.

W opinii Szkodzińskiej, internetowy charakter wystawy sprzyja popularyzacji postaci Bobkowskiego. "Zakładamy, że wystawa będzie istniała tak długo, jak będzie można. Tym samym będzie ona źródłem sprawdzonych i merytorycznie opracowanych informacji dla wszystkich, którzy będą czegoś szukać o Andrzeju Bobkowskim. Sama forma ekspozycji pozwala na dowolne przeglądanie zawartych na niej treści i zgłębianie tematyki" - mówiła PAP współautorka ekspozycji.

Muzeum Historii Polski jest jedną z dwóch placówek muzealnych, obok Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która prezentuje swe wystawy na platformie Google Cultural Institute. Do tej pory, oprócz ekspozycji poświęconej Bobkowskiemu, MHP umieściło na niej trzy inne wystawy.

Pierwsza z nich - "Solidarność i upadek żelaznej kurtyny" jest opowieścią o powstaniu ruchu Solidarności; Druga, "Rozdzieleni przez historię (1939-1989)", to prezentacja wspomnień członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu. Trzecia wystawa - "Jan Karski. Bohater ludzkości" - poświęcona jest misji na Zachód w 1942 r. legendarnego kuriera Polskiej Państwa Podziemnego Jana Karskiego.

"Projekt ma na celu pokazanie historii Polski na całym świecie; nasze poprzednie wystawy są dostępne w ponad dwudziestu językach. To pozwala nam wyjść do szerokiej publiczności, do której nie mielibyśmy szans dotrzeć w inny sposób. Wiemy np., że polską historią interesuje się bardzo wielu Japończyków" - powiedziała PAP Szkodzińska.

Wystawy MHP dostępne są na platformie Google Cultural Institute oraz pod adresem: www.wystawy.muzhp.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Google docenia polskiego pisarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.