Sejm uczci polskich lotników II wojny światowej?
W 75. rocznicę bitwy o Anglię Sejm zamierza uczcić polskich lotników walczących podczas II wojny światowej. Projekt uchwały w tej sprawie pozytywnie zaopiniowała we wtorek komisja obrony.
"W 75. rocznicę Bitwy o Wielką Brytanię Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd polskim lotnikom, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i swym poświęceniem przyczynili się do zwycięstwa aliantów" - brzmi projekt uchwały. Do laski marszałkowskiej złożyła go grupa posłów PO.
Wnioskodawcy uważają, że rocznica stoczonej w 1940 r. bitwy jest okazją, by przypomnieć wkład wszystkich polskich lotników w zwycięstwo w II wojnie światowej.
"Powietrzna Bitwa o Anglię była jedną spośród decydujących batalii II wojny światowej, w której Polacy mieli istotny wkład w zwycięstwo. 75. rocznica bitwy jest najlepszą okazją, by nie tylko wspomnieć o dwóch dywizjonach biorących w niej udział - 302. i 303. dywizjonie myśliwskim, ale i o innych lotnikach walczących na wszystkich frontach II wojny światowej" - napisano w uzasadnieniu.
Podkreślono też, że w tym roku przypada setna rocznica urodzin najlepszego polskiego asa myśliwskiego z okresu II wojny światowej - Stanisława Skalskiego. Jego nazwisko, jak napisano, stało się symbolem polskiego udziału w bitwie o Anglię.
W uzasadnieniu przypomniano zasługi polskich lotników, którzy służyli w dywizjonach brytyjskich, wkład dywizjonów myśliwskich i bombowych m.in. w walki podczas lądowania w Normandii, pionierskie loty w celu przerzutu samolotów przez Atlantyk, udział w walkach z Japonią, loty z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej i partyzantów na Bałkanach, zwalczanie latających bomb V1 i pomoc powstańcom warszawskim.
Zwrócono też uwagę na oddanie mechaników i obsługi naziemnej oraz Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet. Przypomniano również żołnierzy, którzy do lotnictwa trafili z łagrów i tych, którzy służyli w jednostkach lotniczych sformowanych w ZSRR.
Skomentuj artykuł