Historyczne odkrycie: Prastary mur na dnie Bałtyku

Historyczne odkrycie: Prastary mur na dnie Bałtyku
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
RMF FM24/dm

Na terenie Zatoki Meklemburskiej odnaleziono pozostałości około kilometrowego muru z kamieni. Został wzniesiony przed 10 tysiącami lat na lądzie, który wtedy pokryty był lasami, przez populację łowców-zbieraczy. Tysiąc lat później tereny te zostały zalane przez morze. Mur miał prawdopodobnie pomóc w polowaniu na renifery - podaje portal RMF FM24.

1673 kamienie na dnie Morza Bałtyckiego odkryli niemieccy naukowcy: Jacob Geersen z Leibniz Institut i Marcel Bradtmöller z Uniwersytetu w Rostocku.

DEON.PL POLECA
Znalezisko zostało nazwane Blinkerwall. Leży na głębokości ok. 21 metrów, 10 kilometrów od linii brzegowejna wysokości dzisiejszego uzdrowiska Rerik. 

Według ekspertów prastary mur był szeroki nawet na 2 metry i miał metr wysokości. 

Mur pomagał w zapędzaniu zwierzyny podczas polowania - pisze magazyn „PNAS”. - Zwierzyna nie była w stanie przeskoczyć muru, myśliwi mogli ścigać ją wzdłuż budowli i zapędzić w pułapkę lub do jeziora - mówi Jacob Geersen. 

Niemieccy naukowcy podkreślają, że takiej budowli do tej pory na terenie Europy jeszcze nie odkryto. Podkreślają, że to najstarsza na naszym kontynencie struktura budowlana wzniesiona ludzkimi rękoma. 

Odkrycie Blinerwall było możliwe dzięki mapowaniu wybrzeża, jakie przeprowadzono we wrześniu 2021 roku.  

RMF FM24/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Oruña

Ktoś owinął w prześcieradło martwe ciało i zamurował je w ścianie. Na ostatnią podróż ofiarował rytualny amulet

Wietrzne wybrzeże Hiszpanii miało być dla Oliviera oazą spokoju. Zmęczony życiem w Londynie postanawia wyremontować willę, którą odziedziczył...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Historyczne odkrycie: Prastary mur na dnie Bałtyku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.