"Infantka" Diego Velazqueza we Wrocławiu

"Infantka" Diego Velazqueza we Wrocławiu
(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
PAP / mh

Portret Infantki Małgorzaty Teresy - dzieło Diego Velazqueza - będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Obraz wypożyczono z wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki na potrzeby realizowanego przez wrocławskie muzeum projektu "Ganymed goes Europe".

Obraz Velazqueza z lat 50. XVII w. we wtorek przywieziono do Wrocławia. Pierwsi zwiedzający zobaczą go najprawdopodobniej w środę.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, "Ganymed goes Europe" to międzynarodowy projekt, którego ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, literaturę i teatr.
Projekt realizowany jest wspólnie z Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. "Jego pomysłodawcy - austriacka grupa Wenn Es Soweit Ist - poprosili siedmiu znanych pisarzy i pisarki o napisanie utworów literackich inspirowanych wybranymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Gotowe teksty posłużą (...) do przygotowania siedmiu kameralnych przedstawień, które zaprezentowane zostaną przy poszczególnych dziełach sztuki" - podała Kowalów.
Przedstawienia będą wystawiane jednocześnie i kilkakrotnie podczas siedmiu wieczorów. Premiera projektu odbędzie się 24 maja. "Spacerujący po muzeum widzowie znajdą się w centrum akcji scenicznej i sami zadecydują, na jak długo przystaną przy każdej z siedmiu scen i w jakiej kolejności będą je oglądać" - powiedziała Kowalów.
Tekst do dzieła Velazqueza, zatytułowany "Księżniczki! Płonące podszycie!" napisała austriacka noblistka Elfriede Jelinek. Oprócz tego powstały również m.in. teksty do dzieła "Ewa" Lucasa Cranacha Starszego oraz obrazów Johanna Glegglera "Alegoria zmysłu smaku" i "Alegoria zmysłu dotyku".
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Infantka" Diego Velazqueza we Wrocławiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.