Inspirowane Śląskiem czyli Festiwal "MyŚląsk"

Inspirowane Śląskiem czyli Festiwal "MyŚląsk"
Marzy nam się regionalna rewolucja "kulturoaktywna", rozbudzenie szaleństwa dotyczącego śląskiej twórczości - tłumaczy jeden z organizatorów festiwalu, Piotr Karbownik
PAP / slo

Inspirowane Śląskiem, jego kulturą i tradycją filmy, fotografie, występy teatralne i kabaretowe, formy literackie i utwory muzyczne wypełnią program rozpoczynającego się w najbliższy piątek w Katowicach trzydniowego festiwalu artystycznego "MyŚląsk".

Pomysłodawcy pomyślanego jako konkurs przedsięwzięcia chcą w ten sposób promować śląską kulturę, pokazać walory regionu, a przede wszystkim wspierać wywodzące się ze Śląska młode talenty.

- Marzy nam się regionalna rewolucja "kulturoaktywna", rozbudzenie szaleństwa dotyczącego śląskiej twórczości - tłumaczy jeden z organizatorów festiwalu, Piotr Karbownik.

DEON.PL POLECA

Konkursy adresowane są przede wszystkim do studentów i licealistów, ale zgłosili się też znacznie starsi, nieprofesjonalni artyści. Wspólnym mianownikiem nadesłanych na festiwal prac jest to, że są zainspirowane regionem - jego mieszkańcami, architekturą, historią, zwyczajami czy przyrodą.

Zwycięzcy mogą liczyć np. na nagranie piosenki w profesjonalnym studiu, emisję swojego filmu przed seansami w śląskich kinach, opublikowanie felietonu w czasopiśmie "Śląsk" czy kurs fotograficzny.

Honorowym patronem przedsięwzięcia jest znany reżyser, poseł Kazimierz Kutz, dla którego - jak mówił - wspieranie śląskich inicjatyw kulturalnych jest oczywiste. Podkreślił odrębność Śląska od innych części Polski. Jego zdaniem, region zachował ją właśnie dzięki kulturze.

- Kultura to jedyna dziedzina, która utrwala tożsamość. Najważniejsze, żeby Ślązacy - zwłaszcza młodzi - nauczyli się patrzeć na życie przez Śląsk, który jest niewyczerpanym źródłem inspiracji twórczych - powiedział reżyser, który zasiądzie również w konkursowym jury.

Pokaz słynnego filmu Kutza "Paciorki jednego różańca" zakończy pierwszy dzień festiwalu. Film pokazuje dzielnicę Katowic - Giszowiec - w czasach, gdy burzono jego starą zabudowę, wzorowaną na koncepcji miasta-ogrodu.

Hasło "Katowice - Miasto Ogrodów" promuje obecnie stolicę regionu w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Festiwal "MyŚląsk" to jedna z imprez, wpisujących się w walkę Katowic o ten prestiżowy tytuł.

W programie pierwszego dnia festiwalu są m.in. pokazy krótkometrażowych filmów oraz wystawy wyróżnionych w konkursie zdjęć. W sobotę odbędzie się przegląd występów teatralnych i kabaretowych, które zaplanowano 320 metrów pod ziemią, w zabrzańskiej zabytkowej kopalni Guido. W niedzielę w Mega Clubie w Katowicach zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepszy zespół muzyczny i najlepszy felieton. Gwiazdą wieczoru będzie śląska bluesowa grupa Rockomotive.

Program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.myslask.pl Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Forum Studentów AEGEE Katowice (lokalny oddział jednej z największych organizacji studenckich w Europie) oraz katowickie Stowarzyszenie Prokulturamedia, podejmujące m.in. inicjatywy w dziedzinie kultury, edukacji i mediów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Inspirowane Śląskiem czyli Festiwal "MyŚląsk"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.