Kalendarz Wielokulturowy o uzdrowiskach dawnej Galicji

Kalendarz Wielokulturowy o uzdrowiskach dawnej Galicji
(fot. Domena publiczna)
PAP / pk

Uzdrowiska dawnej Galicji opisuje Kalendarz Wielokulturowy na 2017 r. wydany przez stowarzyszenie "Młody Mołodycz" z Mołodycza k. Jarosławia. Wydawnictwo zawiera m.in. kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie.

Jest to szósta edycja Kalendarza Wielokulturowego przypominająca wielokulturowość ziem b. zaboru austriackiego.

- W tym roku na poszczególnych jego kartach staraliśmy się przedstawić zdrojowiska, stacje klimatyczne, letniska oraz zimowiska: Jaremcze, Niemirów-Zdrój, Rymanów, Krynicę, Truskawiec, Zaleszczyki, Rabkę, Żegiestów, Iwonicz, Zakopane, Worochtę i Kosów - powiedział prezes stowarzyszenia "Młody Mołodycz" Łukasz Zagrobelny.

Dodał, że "wszystkie one w okresie dwudziestolecia międzywojennego konkurowały z najlepszymi zagranicznymi ośrodkami". - Warto pamiętać, że rywalizowały zarówno pod względem leczniczych wartości źródeł mineralnych, jak i klimatu - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Kalendarz zawiera m.in. archiwalne fotografie, kalendarz zodiakalny oraz trzy kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie. Opisy miejscowości opracowano głównie na podstawie "Przewodnika Zdrojowo-Turystycznego" z 1934 r. oraz "Albumu Uzdrowisk Polskich" z 1937 r.

W ubiegłym roku tematem Kalendarza Wielokulturowego były narody i grupy etniczne dawnej Galicji. Z kolei rok wcześniej kalendarz opowiadał o najważniejszych miastach tej prowincji austriackiej, która powstała z ziem zabranych Polsce przez Habsburgów w konsekwencji rozbiorów. W kalendarzu na 2015 r. znalazły się opisy i fotografie Lwowa, Krakowa, Tarnowa, Przemyśla, Krosna, Sanoka, Rzeszowa, Jarosławia, Stanisławowa, Tarnopola, Nowego Sącza i Nowego Targu.

Natomiast w latach 2012-14 kalendarze stowarzyszenia "Młody Mołodycz" wzbogacane były opisem świąt, zwyczajów i obrzędów dawnej Galicji; wykorzystano w nich m.in. teksty Oskara Kolberga.

- Kalendarz Wielokulturowy jest symbolem minionej epoki; świadectwem jej wielokulturowości. Biorąc go do ręki czytelnik otwiera bramy nieznanego dziś świata; rzeczywistości, której ostateczny kres wyznaczyła II wojna światowa - zauważył Zagrobelny.

Kalendarz został wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy. Można go także bezpłatnie ściągnąć ze strony internetowej www.kalendarz.izbapamieci.org.pl.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz" powstało w 2008 r. Jego celem jest m.in. aktywizacja, rozwój i wzmacnianie społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kalendarz Wielokulturowy o uzdrowiskach dawnej Galicji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.