Karnawał, samba i sztuczne ognie

Zobacz galerię
Karnawał, samba i sztuczne ognie
Karnawał w Rio de Janeiro (fot. EPA / ANTONIO LACERDA)
PAP / wm

Pokazem ogni sztucznych rozpoczęła się w niedzielę wieczorem słynna parada szkół samby w Rio de Janeiro, która tradycyjnie organizowana jest na zakończenie karnawału.

Jako pierwsza przeszła sambodromem, czyli odcinkiem szerokiej ulicy o długości ok. 700 m, szkoła samby Sao Clemente, która złożyła hołd Rio skomponowaną specjalnie na tę okazję sambą poświęconą "cudownemu miastu".

DEON.PL POLECA

W nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek sambodromem przedefiluje 12 najlepszych szkół samby, które będą ubiegać się o tytuł najlepszej szkoły karnawału. Dla Brazylijczyków ta rywalizacja jest równie ważna jak mistrzostwa w piłce nożnej.

Wśród skąpo odzianych w wymyślne stroje tancerek znajdzie się w tym roku czołowa modelka brazylijska Gisele Buendchen, która weźmie udział w występie szkoły Vila Isabel.

"Klasy społeczne nie mają znaczenia. Wszyscy chcą się bawić" - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem jedna z uczestniczek parady.  

Paradę obserwuje 70 tys. uprzywilejowanych widzów, którzy dostali  miejsca wzdłuż sambodromu. Zbudowano tam specjalne loże dla VIP-ów. Spektakl transmitują liczne sieci telewizyjne na cały świat.

Władze miejskie oceniają, że na tę okazję przybyło do Rio ponad 800 tys. turystów, zarówno z kraju jak i z zagranicy, którzy zostawią w hotelach, barach i restauracjach ok. 900 mln dolarów.

Bezpieczeństwa i porządku na ulicach pilnuje 50 tys. policjantów. Władzom miasta bardzo zależy na zaprezentowaniu Rio de Janeiro od jak najlepszej strony bowiem miasto będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w roku 2016.

Szkoły samby przygotowują się do parady przez cały rok i wydają na te przygotowania prawie 5 mln dolarów, pochodzących często z niejasnych źródeł. Przygotowywane są nie tylko o stroje, ale także specjalne platformy na kołach, na których występują tancerki. Jednak z roku na rok coraz większy udział w przygotowaniach mają znani producenci odzieży i znane domy mody.

Karnawałowa gorączka, której tradycja sięga 150 lat, ogarnia w tych dniach nie tylko Rio, ale całą Brazylię, kraj liczący 193 mln  mieszkańców i mający siódmą pod względem wielkości gospodarkę na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Karnawał, samba i sztuczne ognie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.