Katowice: 45 grafik Picassa w Rondzie Sztuki

Katowice: 45 grafik Picassa w Rondzie Sztuki
PAP / psd

Kolekcję 45 grafik Pabla Picassa zostanie zaprezentowanych w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach na wystawie "Świat jest teatrem - Pablo Picasso & Piero Crommelynck na scenie świata". Grafiki pochodzą ze zbiorów prywatnych rodziny Crommelynck z Paryża.

Rytownik Piero Crommelynck (1934-2001), jeden z bohaterów tej wystawy, towarzyszył Picassowi (1881-1973) przez ostatnie dziesięć lat jego życia. Razem stworzyli 750 grafik - akwafort i akwatint. Sam rytownik stawał się często modelem dla wybitnego artysty, który chętnie umieszczał jego podobiznę na sztychach. "Podobno dlatego, iż Piero Crommelynck bardzo przypominał genialnemu Hiszpanowi jego ojca" - powiedział PAP w poniedziałek Łukasz Kałębasiak - rzecznik Festiwalu Ars Cameralis, w ramach którego organizowana jest wystawa. 

DEON.PL POLECA

Ojcem Piero Crommelyncka był dramaturg Fernand Crommelynck, a jego dom rodzinny był jednym z najważniejszych miejsc spotkań elity intelektualnej - przychodzili m.in. Ernest Hemingway i Jean-Paul Sartre. Sam Piero zaczynał pracę artystyczną w pracowni Rogera Lacouriere'a na paryskim Montmartrze, gdzie poznał Picassa. Tak zaczęła się ich współpraca, która potem przerodziła się w przyjaźń. 

W Galerii Rondo Sztuki zaprezentowane zostaną grafiki powstałe w 1968 roku pochodzące ze zbiorów prywatnych rodziny Crommelynck z Paryża. "Jakby na przekór trwającej wtedy burzy społecznej i politycznej, Picasso tworzy dzieła, w których powraca do swoich ulubionych wątków: kobiece akty, sceny cyrkowe czy cytaty z klasyków malarstwa - Rafael, Ingres" - dodał Kałębasiak. 

Wystawę "Świat jest teatrem - Pablo Picasso & Piero Crommelynck na scenie świata" uzupełnią cztery zdjęcia z kolekcji rodziny Crommelynck, dokumentujące współpracę i przyjaźń rytownika z Pablem Picasso.

Grafiki będzie można oglądać od czwartku do 15 stycznia. Współpracy przy jej aranżacji podjął się znany francuski artysta Jean-Michel Alberola, dzięki którego pośrednictwu udało się sprowadzić kolekcję Crommelynck do Polski.

Wystawa jest częścią 21. Festiwalu Ars Cameralis, który organizowany jest przez Instytucję Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris. Ta jednostka kultury samorządu województwa śląskiego zajmuje się promocją województwa śląskiego w kraju oraz poza granicami. Co roku w listopadzie organizuje festiwal. Jego założeniem jest prezentacja najciekawszych zjawisk w muzyce, teatrze, filmie, literaturze oraz sztukach plastycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Katowice: 45 grafik Picassa w Rondzie Sztuki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.