Kraków: wystawa malarstwa Grzegorza Bednarskiego

Kraków: wystawa malarstwa Grzegorza Bednarskiego
Ukrzyżowanie z wężem miedzianym i zejściem Chrystusa do otchłani, 2013-2017, 200 x 200. Fot. Piotr Hrehorowicz
3 lata temu
informacja prasowa

W dniach od 8 do 19 maja w krakowskiej galerii Pryzmat prezentowane będą obrazy z cyklu Personifikacje Grzegorza Bednarskiego. Cykl ten, powstający na przestrzeni lat nieomal dwudziestu, inspirowany jest motywami z dorobku mistrzów sztuki dawnej i współczesnej, ale też tekstami — od Pisma św. i apokryfów, poprzez Złotą legendę, dzieła mistyków jak św. Katarzyna ze Sieny czy św. Teresa od Jezusa, po poezję Leśmiana.

Z wystawą zbiega się premiera książki Grzegorz Bednarski — Personifikacje, będącej monografią liczącego obecnie 36 prac cyklu.

Malarstwo Bednarskiego zawsze pełne było nawiązań do dzieł ulubionych malarzy oraz tekstów literackich (wspomnijmy tylko cykle poświęcone Piekłu Dantego i Apokalipsie), jednak, jak pisze w zamieszczonym w monografii tekście Renata Rogozińska: "Jego malarskie hołdy dla wątków literackich, dzieł artystycznych i świata natury nigdy nie są naśladowcze. Czerpane z różnych stron impulsy o charakterze estetycznym i pojęciowym, historycznym i ikonograficznym przynoszą w efekcie wizje nieszablonowe, jedyne w swym rodzaju. Wszystkie one stanowią nie tylko czytelną, lecz także osobistą wypowiedź artysty na temat wiary, niezwykle oryginalną zarówno przez śmiałość rozwiązań artystycznych, jak i otwartą deklaratywność. […] Dla Grzegorza Bednarskiego bujne w formie, bogate w treści obrazy z cyklu Personifikacje są nie tylko wyzwaniem artystycznym, nieszkodliwą idée fixe, aktem nieposłuszeństwa wobec reguł, jakie rządzą dziś światem sztuki oraz postępującej erozji religijnej, lecz także pełnym żarliwości credo i mają par excellence charakter konfesyjny. A tego typu postawa jest w sztuce współczesnej zjawiskiem jeszcze rzadszym, by nie powiedzieć unikatowym".

Kraków: wystawa malarstwa Grzegorza Bednarskiego - zdjęcie w treści artykułu

Modlitwa św. Wojciecha przez wstawiennictwo Matki Boskiej Śnieżnej w Mikołowie, 2011-2017, 147 x 147. Fot. Piotr Hrehorowicz.jpg

Z jednej strony współczesny świat sztuki zmarginalizował czy wręcz wykluczył dzieła o inspiracjach jawnie chrześcijańskich. Z drugiej, Kościół wydaje się tracić nadzieję, że sztuka współczesna może przynieść dzieła wartościowe estetycznie i wypływające z głębi przeżyć religijnych. Malarstwo Bednarskiego pozwala jednak wierzyć w ożywienie sztuki czerpiącej  soki z tradycji sztuki religijnej.

Rzeczy ostateczne zdają się z biegiem czasu coraz silniej zaprzątać uwagę artysty. Jest on bowiem przeświadczony, że "na końcu życia nie o twórczość będzie toczyła się bitwa, ale o zbawienie".

Grzegorz Bednarski (ur. 1954) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1975-80). Dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Od 1998 kieruje własną pracownią na ASP w Krakowie. Otrzymał tytuł profesora w 2016.

Galeria Pryzmat, Kraków, 08 - 19 maja 2017
Wernisaż wystawy: 10 maja, godz. 18
Konferencja prasowa 10 maja, godz. 16:30, Galeria Pryzmat
Kurator: Robert Wolak
Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki Grzegorz Bednarski — Personifikacje

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: wystawa malarstwa Grzegorza Bednarskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.