Life Festival Oświęcim - edukacja obok muzyki

Life Festival Oświęcim - edukacja obok muzyki
(fot. lifefestival.pl)
PAP / pz

Projekty edukacyjne poświęcone tolerancji, prawom człowieka i walce z rasizmem towarzyszyły będą III edycji Life Festival Oświęcim 2012 - poinformowali organizatorzy imprezy, która odbędzie się między 10 do 13 maja.

Edukacyjną część festiwalu zainaugurują warsztaty dla młodzieży "Razem przeciwko rasizmowi", które wraz z organizatorami przygotuje stowarzyszenie "Nigdy Więcej". W kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej poruszona zostanie tematyka rasizmu na stadionach piłkarskich. Ich celem jest promowanie wielokulturowości i różnorodności, sprzeciwu wobec rasizmu i dyskryminacji.

W debacie "Stop mowie nienawiści" o przemocy słownej w Internecie wezmą udział między innymi pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO), publicysta lewicowej "Krytyki Politycznej" Jarosław Lipszyc i związany z Gazetą Wyborczą Sergiusz Kowalski. Zdaniem organizatorów mowa będzie "o zjawisku wirtualnej agresji, wypowiedziach internautów wobec mniejszości etnicznych, seksualnych, religijnych, które czasem prowadzą do całkiem realnej krzywdy".

Podczas festiwalu przeprowadzona zostanie przy współudziale Amnesty International akcja "Broń pod kontrolą". Wolontariusze będą zachęcali gości festiwalu do wsparcia globalnego apelu o przyjęcie przez ONZ "Traktatu o handlu bronią". W ramach tej inicjatywy zaprezentowany zostanie film "Eyes and Ears of God", przybliżający zbrodnie popełnione podczas konfliktów zbrojnych w Sudanie. Gościem festiwalu będzie jego reżyser Tomo Kriznar.

W siedmiu punktach miasta Oświęcim pojawią się "gadające głowy". To graffiti z wizerunkami znanych osób, między innymi Marią Skłodowską-Curie, Janem Pawłem II, Mahatmą Gandhim i Vaclavem Havlem, z dołączonymi cytatami odnoszącymi się do tolerancji, praw człowieka, pokoju, czy społeczeństwa obywatelskiego.

Na zakończenie imprezy w oświęcimskim Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży otwarta zostanie wystawa " Aktion Reinhardt - Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie", poświęcona 70. rocznicy operacji, w ramach której z rąk hitlerowców zginęły prawie dwa miliony Żydów."Akcji Reinhardt" została przeprowadzona przez Niemców od marca 1942 do listopada następnego roku w Generalnym Gubernatorstwie i okręgu białostockim w ramach tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W ośrodkach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze, a także innych miejscach, zgładzono 2 mln polskich Żydów.

Podczas czterech dni tegorocznego Life Festival Oświęcim zabrzmi muzyka w różnorodnych odmianach: od rocka, pop, i bluesa, po reggae, ska, muzykę klezmerską i klasyczną. Największą gwiazdą będzie Peter Gabriel.

Wystąpią między innymi: Dżem, Kroke, izraelski rockman Shachar Gilad i brytyjski zespół Maroon Town. Krystyna Janda zaprezentuje "Shirley Valentine" Willy’ego Russella, a Andrzej Pągowski odsłoni mural swojego autorstwa.

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Rok temu gwiazdami byli Matisyahu i James Blunt.

Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Life Festival Oświęcim - edukacja obok muzyki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.