Ludowe pająki - czyli Boże Narodzenie inaczej

Zobacz galerię
Ludowe pająki - czyli Boże Narodzenie inaczej
(fot. Żywa Pracownia)
8 lat temu
info. pras. / pz

ŻyWa Pracownia i Szlak Tradycyjnego Rzemiosła zapraszają dzieci i dorosłych w najbliższy weekend (8-9 grudnia) na krakowski Kazimierz na otwarte warsztaty wiązania ludowych pająków.

Spotkanie odbywa się w ramach inauguracji etno-konkursu ZAWIESZONE U POWAŁY na przestrzenną konstrukcję inspirowaną ludowymi pająkami - tradycyjnymi ozdobami wieszanymi w domach pod sufitem w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Przez dwa dni - w godz. 11.00-19.00 - prowadzone przez instruktorów będą równolegle 3 warsztaty wiązania różnych form ludowych pająków:

  • pająki krystaliczne (ażurowe graniastosłupy ze słomek, dekorowane kolorowymi bibułkami)
  • pająki tarczowe (konstrukcje z cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz wyplatane m.in. włóczką)
  • pająki kuliste (okrągłe dekoracje z warzyw w formie jeża dekorowanego patyczkami i papierem)

O PAJĄKACH…

Pająki związane z obrzędowością ludową (jedne z wyrobów plastyki obrzędowej) wraz z innymi bożonarodzeniowymi tradycyjnymi dekoracjami: snopami zbóż, słomą i sianem, jabłkami, orzechami, szyszkami, gwiazdkami z papieru, słomy i opłatka, gaikiem, łańcuchami, podłaźniczkami, ozdobami z wydmuszek, czy światami pająki zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku.

Pierwotnie wykonywane z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj i postrzępionego płótna, od końca XIX w. dekorowane kolorowymi ozdobami z bibuły i papieru w formie kwiatów, kul, gwiazdek, harmonijek, jeżyków i strzępiastych tasiemek.

O KONKURSIE …

Przestrzenna konstrukcja zgłoszona na konkurs powinna nawiązywać swoją formą do jednego z rodzajów pająków. Może zostać wykonana z tradycyjnych lub współczesnych materiałów i stanowić element ozdobny lub użytkowy. Konkurs skierowany jest do różnych grup wiekowych.

Etno-konkurs ZAWIESZONE U POWAŁY  jest częścią projektu OŻYWIAMY BOŻE NARODZENIE - cyklu spotkań, pokazów i warsztatów przybliżających tradycje świąt Bożego Narodzenia realizowanego wspólnie przez Szlak Tradycyjnego Rzemiosła oraz ŻyWą Pracownię na krakowskim Kazimierzu.

W ramach projektu zapraszamy na kolejne wydarzenia:

  • OŻYWIAMY BOŻE NARODZIENIE - otwarte pokazy i warsztaty tradycyjnych dekoracji bożonarodzeniowych wg wzornika ozdób z przełomu XIX i XX w. (15-16 grudnia 2012)
  • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY Twórców Ludowych ze Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła oraz młodych artystów i rękodzielników (16 grudnia 2012)
  • Warsztaty z różnych dziedzin rzemiosła i plastyki obrzędowej, podczas których uczestnicy mogą wykonać  tradycyjne dekoracje świąteczne: wycinanki bożonarodzeniowe (11.12), kule i wianki z wikliny (12.12), ozdoby ze słomy i kukurydzy(13.12, 15.12), szopki (14.12), bombki z włóczek i filcu (18.12), wiklinowe choinki (19.12), ozdoby wg. wzornika z przełomu XIX i XXw. (20.12, 22.12), dekoracje z siana (21.12).

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w siedzibie organizatora: ŻyWej Pracowni na krakowskim Kazimierzu (ul. Bartosza 1, 100m za Starą Synagogą na ul. Szerokiej).

Patronat nad konkursem objęły: Wrota Małopolski, Magiczny Kraków, deon.pl, naludowo.pl, etnosystem.pl, kulturatka.pl, Twoja Małopolska, czasdzieci.pl, Kidsinkrakow.pl, rodzinnykrakow.pl, miastodzieci.pl, kursnakurs.pl, mamycel.pl, tatento.pl, radio etno.fm, Radiofonia, Slot Kraków, Mali Turyści, miesięcznik Gaga oraz Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ludowe pająki - czyli Boże Narodzenie inaczej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Ludowe pająki - czyli Boże Narodzenie inaczej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.