Kiedy się urodziła, ważyła 350 gramów. To najmniejsze dziecko w Polsce

Kiedy się urodziła, ważyła 350 gramów. To najmniejsze dziecko w Polsce
(fot. shutterstock.com)
mamadu.pl / jp

Nie było wiadomo, czy przeżyje, pielęgniarki bały się brać ją na ręce. Dziewczynka otrzymała znaczące imię.

Kiedy się urodziła, ważyła zaledwie 350 gramów i miała 26 cm wzrostu. Dziewczynka ma na imię Faustyna, to imię oznacza szęście i pomyślność, ale przede wszystkim kojarzy się z wielką świętą.

Dziecko przyszło na świat w lubelskim Szpitalu Klinicznym nr 4, jest oficjalnie najmniejszym dzieckiem urodzonym w Polsce. Dzisiaj ma już cztery miesiące, ale nadal jest nieco mniejsza niż przeciętne dzieci w tym wieku. Waży zaledwie dwa kilogramy. Jej stan jest stabilny. Na szczęście dziewczynka uniknęła większości powikłań charakterystycznych dla wcześniaków (są to m. in. problemy związane z niedojrzałością poszczególnych układów, przede wszystkim trudności z oddychaniem i żywieniem oraz pełną adaptacją ruchową).

>> Urodziła się z sercem na zewnątrz klatki piersiowej. To, co wydarzyło się później, to cud

Mama trafiła do szpitala już w połowie maja, ponieważ istniało ryzyko obumarcia wewnątrzmacicznego. To sprawiło, że lekarze musieli wykonać bardzo precyzyjne cesarskie cięcie, potem dziecko od razu trafiło do respiratora.

>> Taki poród zdarza się raz na pół miliona. "Stan dzieci jest dobry"

Kiedy się urodziła, ważyła o połowę mniej niż typowe wcześniaki. Jest najmniejszym uratowanym wcześniakiem urodzonym w Polsce. Po wielu badaniach stwierdzili, że dziecko słyszy, widzi, wszystko jest w porządku. Lekarze i pielęgniarki opiekowali się nią ponad cztery miesiące. Już pod koniec tygodnia wróci do domu.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. W ciągu ostatnich 20 lat znacząco przesunęła się granica przeżywalności przedwcześnie urodzonych dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hanka Ciężadło
20,00 zł
39,99 zł

Bez glutenu. Bez cukru. Bez nabiału*.
Znacie to? Jeśli nie, to macie wyjątkowe szczęście – albo wszystko jeszcze przed wami.

Hanka Ciężadło – mama bliźniaków z dietetycznym wyrokiem – idzie w swojej kuchni na...

Skomentuj artykuł

Kiedy się urodziła, ważyła 350 gramów. To najmniejsze dziecko w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.