Rewolucyjny projekt IKEI. Dzięki niepełnosprawnym meble będą jeszcze bardziej przystępne

Rewolucyjny projekt IKEI. Dzięki niepełnosprawnym meble będą jeszcze bardziej przystępne
(fot. IKEA ISRAEL - איקאה ישראל / youtube.com)

Dla szwedzkiego giganta meblarskiego to mały kroczek, ale dla osób z niepełnosprawnościami - rewolucja. IKEA wprowadziła specjalną kolekcję akcesoriów, które czynią ich produkty jeszcze bardziej przystępnymi.

"Design empatyczny jest słusznie uznawany za jedną z najważniejszych współczesnych dziedzin projektowych i nie tylko. (…) Celem projektowania empatycznego nie powinno być jednak tylko zaspokajanie potrzeb uprzywilejowanych grup społecznych i generowanie zysków dla firm. (…) Do kluczowych wyzwań współczesności należy ułatwianie dostępu do różnych produktów i usług osobom chorym i niepełnosprawnym" - pisze Michał Bachowski na łamach NOIZZ.pl.

Przykładem takiej strategii jest kolekcja "ThisAbles" stworzona z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Kolekcja składa się z 13 elementów powstałych w technologii druku 3D. W filmiku wprowadzającym do serii i całego projektu 32-letni Eldar, który jest osobą z porażeniem mózgowym, tłumaczy, że działa jak każdy inny człowiek, ale we własnym mieszkaniu natrafia na problemy, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. Niekiedy trudno mu wstać z kanapy, otworzyć szafkę, czy włączyć lampkę. Wystarczy kilka prostych sztuczek, by ułatwić funkcjonowanie w mieszkaniu.

DEON.PL POLECA

To na przykład chwytak na lusterko, który umożliwia zobaczenie tego, co znajduje się na wyższym regale osobie poruszającej się na wózku; powiększony przycisk do lampy, dla osób z problematyczną motoryką ręki; albo narzędzie tagujące przedmioty na półce z użyciem alfabetu Braille’a. Wszystko powstało dzięki ścisłej współpracy z niepełnosprawnymi.

Póki co projekt jest pilotażowo realizowany w Izraelu, ale mamy nadzieję, że wkrótce będzie dostępny również w Polsce. Sama kolekcja również będzie się rozszerzać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Stuhr, ks. Andrzej Luter

Bez patosu. Za to z ironią, dystansem, a przede wszystkim z dużą dawką mądrości 

Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina, oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, w prywatnej rozmowie odsłaniają przed czytelnikami...

Skomentuj artykuł

Rewolucyjny projekt IKEI. Dzięki niepełnosprawnym meble będą jeszcze bardziej przystępne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.