Protest rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Wspiera ich biskup Damian Muskus

Protest rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Wspiera ich biskup Damian Muskus
(fot. episkopat.pl)
2 lata temu
KAI / kk

Rodzice i opiekunowie podopiecznych świetlic terapeutycznych prowadzonych przez Fundację im. Brata Alberta w Radwanowicach protestują przeciwko zmniejszeniu dotacji na ich działalność. W przypadku 9 placówek decyzja PFRON oznacza ich likwidację.

Zarząd PFRON zmniejszył dotację na działalność 9 świetlic terapeutycznych prowadzonych przez Fundację im. Brata Alberta w Radwanowicach. Decyzja PFRON dotyczy wniosków z całej Polski, które przeszły pozytywnie przez konkurs, ale w najgorszej sytuacji są organizacje, które prowadzą świetlice i inne placówki, i zatrudniają terapeutów.

PFRON zmniejszył dofinansowanie na prowadzenie świetlic aż o 20 proc. W przypadku fundacji z Radwanowic oznacza to 700 tys. zł w skali roku. Decyzja dotyczy 185 dzieci i młodzieży w Chrzanowie, Radwanowicach, Lubinie, Chełmku, Libiążu, Krakowie, Trzebini, Otłoczynie, Jawiszowicach. "W tych miejscowościach nasze świetlice są jedyną szansą na rehabilitację i aktywne życie dla niepełnosprawnych" - podkreśla ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Zmniejszenie dofinansowania oznacza likwidację tych placówek. "Dla PFRON ta kwota jest zaledwie kropelką w morzu, ale dla nas to tragedia, bo musimy znaleźć te pieniądze niemal z dnia na dzień. Jest to niemożliwe, bo Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej" - dodaje.

Rodzice podopiecznych fundacji podpisali się pod listem do zarządu PFRON, w którym pytają o los swoich dzieci. "Chcemy wiedzieć, dlaczego osobom niepełnosprawnym tak trudno żyje się w naszym kraju, zwłaszcza w środowisku wiejskim i małomiasteczkowym. Chcemy wiedzieć, dlaczego prawa osób niepełnosprawnych nie są respektowane" - czytamy w piśmie sygnowanym przez 277 osób.

Solidarność z zaniepokojonymi opiekunami niepełnosprawnych dzieci wyraził także krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus OFM, który jest zaprzyjaźniony z Fundacją. Wystosował do zarządu PFRON pismo, w którym podkreśla, że rola tego dzieła jest nie do przecenienia. "Dzięki wysiłkom wielu społeczników zaangażowanych w tę sprawę, życie wielu osób odmieniło się i nabrało sensu" - pisze biskup.

"Społeczeństwa, które spychają osoby słabe i bezbronne na wykluczenie, same skazują się na degradację. Poszanowanie wartości życia ludzkiego i solidarność z potrzebującymi są fundamentem ich istnienia. Mam nadzieję, że Zarząd PFRON, kierując się troską o los niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców, pokaże, że te uniwersalne wartości nie tylko nie są mu obce, ale stanowią podstawę działalności tej instytucji" - dodaje bp Muskus.

Fundacja im. Brata Alberta w Radwanowicach prowadzi świetlice terapeutyczne od osiemnastu lat. W placówkach prowadzona jest rehabilitacja uczestników poprzez zwiększenie ich samodzielności w uspołecznieniu dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych. Świetlice zapewniają osobom niepełnosprawnym możliwość aktywnego życia, przy jednoczesnym zachowaniu związków rodzinnych. Koncentrują się na utrzymywaniu podopiecznych w dobrej formie fizycznej i psychicznej poprzez odpowiednią rehabilitację oraz dbają o ich kondycję intelektualną.

Fundacja im. Brata Alberta w Radwanowicach istnieje od ponad 30 lat. Prowadzi 35 placówek, obejmując pomocą 1200 osób podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Protest rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Wspiera ich biskup Damian Muskus
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.