"Syryjczyków utożsamia się z terroryzmem, a to niesprawiedliwe". Małżeństwo uchodźców pomaga lubelskim dzieciom

"Syryjczyków utożsamia się z terroryzmem, a to niesprawiedliwe". Małżeństwo uchodźców pomaga lubelskim dzieciom
(fot. facebook.com/malykoperniklublin)
1 rok temu
Aleteia.org / kk

"Hamida i Assef Salloom do Lublina przybyli w 2013 roku. Wtedy to razem ze swoim trzymiesięcznym synem uciekli z ogarniętej wojną Syrii. Kilka miesięcy temu otworzyli w Lublinie salę edukacyjną «Mały Kopernik»" - informuje portal Aleteia.org.

Sala edukacyjna to świetlica, która służy dzieciom, mogącym tam uczyć się języków obcych, gry na instrumentach. Dzięki dobremu wyposażeniu, mogą również poznawać podstawy nauki.

Hamida i Assef mają doświadczenie pedagogiczne, bo w Syrii prowadzili szkołę językową dla dzieci i dorosłych. Są absolwentami literatury angielskiej i ekonomii, oboje także posiadają uzdolnienia muzyczne. Pochodzą z portowej Latakii, która jest miastem gdzie przez lata zgodnie żyli ze sobą katolicy, muzułmanie i niewierzący.

Panie z "Chusty Lublin" ze swoimi dziećmi świetnie się bawiły w Małym Koperniku! Do zobaczenia w następny piątek :)

Opublikowany przez Mały Kopernik Sobota, 23 marca 2019

"Przed wojną w kraju funkcjonowały obok siebie różne grupy wyznaniowe. Teraz do głosu dochodzą grupy skrajne, terroryzują mieszkańców. Syryjczyków utożsamia się z terroryzmem, a jest to niesprawiedliwe uogólnienie" - mówi Assef.

Jego żona jest w połowie Polką i urodziła się w Lublinie. Mama wychowała ją na katoliczkę i nie było to żadnym problemem dla taty-muzułmanina, a w ich domu obchodzono święta obu religii. Hamida wyjechała z rodzicami do Latakii uciekając przed stanem wojennym. Teraz ze swoim mężem i synem Adasiem ponownie uciekali - tym razem przed rebeliantami, którzy opanowali miasto. Assef był alawitą, co stawiało jego życie w niebezpieczeństwie.

Po przybyciu do Lublina trafili na mieszane reakcje. Wiele osób traktowało ich podejrzliwie. W tym czasie bardzo pomógł im Katolicki Uniwersytet Lubelski, który umożliwił wynajem mieszkania i zrekrutował na studia. Teraz Assef kontynuuje naukę na doktoracie z filozofii, a Hamida znalazła pracę w dziekanacie.

Wraz z tymi zmianami, przyszły kolejne. Assef przyjął katolicki chrzest. "Nie było to dla mnie rewolucja, tylko pewna naturalna zmiana. Wartości chrześcijańskie były mi bliskie od dawna, Adasia ochrzciliśmy jeszcze w Latakii" mówi w rozmowie z Aleteią. Już od dawna chciał przejść na katolicyzm, zaczytuje się w tekstach Jana Pawła II. Rodzina Salloomów zdążyła się także powiększyć. Do sześcioletniego Adasia dołączyła mała Julia.

Całą historię tego wspaniałego małżeństwa przeczytasz tutaj.

* * *

W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Stuhr, ks. Andrzej Luter
20,94 zł
34,90 zł

Bez patosu. Za to z ironią, dystansem, a przede wszystkim z dużą dawką mądrości 

Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina, oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, w prywatnej rozmowie odsłaniają przed czytelnikami...

Skomentuj artykuł

"Syryjczyków utożsamia się z terroryzmem, a to niesprawiedliwe". Małżeństwo uchodźców pomaga lubelskim dzieciom
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Syryjczyków utożsamia się z terroryzmem, a to niesprawiedliwe". Małżeństwo uchodźców pomaga lubelskim dzieciom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.