Tak wygląda życie codzienne papieskiej gwardii [GALERIA]
Gwardia Szwajcarska to zarazem najmniejsza i najstarsza armia świata. Ich uzbrojenie stanowią najczęściej... halabardy. Znają wszystkie zakamarki i tajemnice Watykanu. Jak wygląda życie gwardzistów? Skąd się rekrutują żołnierze papieża?
Gwardia Szwajcarska, łac. Cohors pedestris Helvetiorum a sacra custodia Pontificis, wł. Guardia Svizzera Pontificia, istnieje od 1506 roku, kiedy to papież Juliusz II zlecił ochronę Rzymu 150 najemnikom szwajcarskich.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Obecnie papieżowi służy 110 żołnierzy: oficerów, podoficerów, halabardników oraz dwóch doboszy.
(fot. www.facebook.com/gsp1506)
Żołnierzami Gwardii Szwajcarskiej mogą być wyłącznie katoliccy obywatele Szwajcarii (pochodzą głównie z kantonów katolickich Lucerna i Valais).
(fot. www.facebook.com/gsp1506)
Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, po odbyciu w swoim kraju służby wojskowej. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.
(fot. www.facebook.com/gsp1506)
Zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. "sacco di Roma", czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 roku. W obronie Klemensa VII (1523-34) zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy.
(fot. www.facebook.com/gsp1506)
Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat. Są oni głównymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo Papieża i jego pałaców.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Watykan znają jak nikt inny, łącznie z jego najtajniejszymi miejscami czy sekretnymi przejściami. Są odpowiedzialni za bezpieczeństwo Papieża również poza Watykanem i towarzyszą mu we wszystkich pielgrzymkach.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o armii papieża, kliknij tutaj.
Więcej zdjęć Gwardzistów obejrzysz na profilu Gwardii Szwajcarskiej na Facebooku.
Skomentuj artykuł