Z pomocą lekarza po ośmiu latach zaczęła samodzielnie chodzić. "Bóg mu pomógł" [WIDEO]

Z pomocą lekarza po ośmiu latach zaczęła samodzielnie chodzić. "Bóg mu pomógł"  [WIDEO]
(fot. youtube.com)
youtube.com / PAP / jp

Wcześniej w poruszaniu się pomagały jej puszki po konserwach nałożone na kikuty nóg. Teraz wszystko całkowicie się zmieniło.

Maya, tak jak jej ojciec, w wyniku choroby genetycznej urodziła się bez dolnych kończyn. Mieszka razem z rodzicami z jednym z obozów da uchodźców. 8-latka codziennie przechodzi 300 metrów pieszo do szkoły. Jej tata bardzo się o nią martwi, kiedy widzi, że inne dzieci swobodnie biegają i się bawią, a ona nie ma takiej możliwości.

>> Aleppo: piekło osób niepełnosprawnych

Fotografia tej dziewczynki obiegła cały świat, wówczas usłyszał o niej turecki specjalista od protetyki i postanowił wykonać protezy dla niej i dla jej ojca. Tym sposobem w Stambule oboje otrzymali nowe nogi. Lekarz powiedział, że sam poniesie wszystkie koszta.

- Zrobił wszystko, aby moje dziecko mogło chodzić, Bóg mu pomógł. Normalnie nikt by nie uwierzył, że mogłaby chodzić z tymi prowizorycznym kończynami - mówił jej tata.

- Centrum ortopedyczne w Termanin w Syrii przyjmie do końca roku 300 kobiet i dzieci - poinformował w środę PAP lekarz Mansour Alatrash, który koordynuje projekty Polskiej Misji Medycznej w tym kraju. Prawie 2 mln zł przekazał na centrum polski rząd.

Centrum ortopedyczne w Termanin w Syrii działa od kwietnia dzięki staraniom Polaków. Do ośrodka trafiają kobiety i dzieci, które potrzebują protez nóg i rąk. W kulturze islamskiej kobiety i dzieci otrzymują pomoc po mężczyznach.

>> "Wróciłem do życia. Posłuchałem taty" [WYWIAD]

- Do końca roku przyjmiemy 300 kobiet i dzieci - powiedział Mansour Alatrash, który koordynuje projekty Polskiej Misji Medycznej na terenie objętym wojną. Syryjski lekarz był gościem środowej konferencji prasowej w Krakowie. Przebywa w Polsce z wizytą studyjną w szpitalach ortopedycznych.

Jedną z pierwszych pacjentek centrum ortopedycznego w Termanin była siedmioletnia Reem Jubran. W wieku czterech lat straciła podczas bombardowania dom, najbliższych, w tym mamę, siostrę i 12 innych członków rodziny. W wyniku obrażeń Reem straciła lewą nogę. Najmłodszą pacjentką była pięcioletnia Susan Ajam, której amputowano nogę z powodu odniesionych w ostrzale ran.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP
27,93 zł
39,90 zł

„…z góry wiem, że to się może nie podobać. No trudno. I tak należy to zrobić”.

Stasi umieściła go na liście sześćdzie­sięciu najbardziej niebezpiecznych polskich opozycjoni­stów. W duszpasterstwach akademickich, które prowadził, tworzył przestrzeń dialogu bezcenną...

Skomentuj artykuł

Z pomocą lekarza po ośmiu latach zaczęła samodzielnie chodzić. "Bóg mu pomógł" [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.