Maltańskie święto religijne wpisane na listę UNESCO. Maltańczycy są z niego dumni
Festa - tradycyjne maltańskie święto religijne - zostało uznane przez UNESCO za część niematerialnego dziedzictwa kulturowego Malty.
Dla niektórych to wydarzenie to śródziemnomorski wyraz przywiązania mieszkańców Malty do wiary chrześcijańskiej. Inni twierdzą, że jest to sposób na kultywowanie lokalnej tradycji i tożsamości, która sięga czasów XVI wieku. Nie bez znaczenia jest także to, iż Festa łączy mieszkańców Malty - bez względu na to skąd pochodzą. Dlatego aby poczuć prawdziwy klimat tego śródziemnomorskiego kraju, trzeba odwiedzić jedną z wielu odbywających się fest.
Festa to połączenie kolorowego festiwalu i święta religijnego (uczczenie patrona każdego miasta lub wioski). Odbywa się ona przez tydzień w każdej parafii pomiędzy kwietniem a październikiem. Festa feście jest nierówna. Obecnie na Malcie i Gozo można naliczyć 95 tego typu wydarzeń, które mają miejsce co tydzień w różnych miasteczkach i wioskach. Najwięcej z nich jest organizowanych w okresie letnio-wakacyjnym.
Każda z nich obejmuje paradę uliczną, koncerty muzyczne oraz fajerwerki. W ostatnim dniu dochodzi do jej zwieńczenia w postaci procesji, podczas której posąg lokalnego patrona kościoła jest prowadzony przez duchownych i w towarzystwie członków parafii i orkiestr marszowych. Z tej okazji ulice są barwnie przystrojone. Każda festa to czas radości, dlatego przez cały czas tego święta dominuje podniosła atmosfera. Wraz z powrotem figury patrona do kościoła przy oklaskach i wiwatach, święto oficjalnie kończy się.
Oto kilka przykładowych fest, które odbywają się na Malcie:
- Festa di San Giljan w St. Julian’s (Malta)
- Festa di Santa Marija w Valletcie (Malta)
- Festa di San Pawl il-Baħar w St. Paul's Bay (Malta)
- Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba (Malta)
- Festa di Santa Marija (Gozo)
- Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba (Malta)
Festa nie jest jedynym elementem tożsamości maltańskiej, której szczególny status przyznało UNESCO w przeciągu ostatnich lat. Dołącza ona m.in. do Għany (maltańskiej pieśni ludowej) oraz ftiry (pieczywa), które zostały wpisane na listę odpowiednio w 2021 i 2020 roku.
Źródło: Informacja prasowa biura MTA Warsaw
Skomentuj artykuł