Camino Maltés. Nowy szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela zaczyna się na Malcie
Droga Św. Jakuba, jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych w Europie, powiększyła się o nowy punkt startowy oraz nową trasę. Pielgrzymi, którzy chcą udać się do grobu jednego z 12 apostołów Jezusa Chrystusa, teraz mogą rozpocząć swoją wędrówkę z Malty.
Camino Maltés (pełna nazwa to Camino Maltés de Santiago de Compostela) - to nowy lądowo-morski szlak pielgrzymkowy, który prowadzi z Malty do katedry w Santiago de Compostela. Licząca 3600 km długości nowa droga Św. Jakuba obejmuje Sycylię, Sardynię oraz Barcelonę.
fot. Heritage Malta / Google Maps
Maltański fragment trasy Camino Maltés liczy 35 km. Rozpoczyna się on w Rabacie i Mdinie, a następnie przebiega przez liczne miejscowości z XVI i XVII wieku (np. Żejtun) oraz Fort Saint Angelo w Birgu. Kończy się on w porcie w Valletcie, skąd pielgrzymi udają się promem na Sycylię.
fot. Visit Malta
Historia szlaku Camino Maltés sięga XII wieku
Początki szlaku Camino Maltés są związane z Zakonem Kawalerów Maltańskich, który w 1113 roku zaczął tworzyć w Jerozolimie domy gościnne (Xenodochia) dla podróżników.
Zakon Szpitalny Świętego Jakuba z Alto Pascu (założony w celu zapewnienia schronienia pielgrzymom w drodze do Santiago de Compostela) był również obecny na średniowiecznej Malcie. W 1373 roku król Fryderyk IV Aragoński (w latach 1282-1713 Malta była częścią Królestwa Aragonii) poinstruował m.in. urzędników maltańskich, aby ci udzielali pomocy włoskim członkom wspomnianego Zakonu odwiedzającym ich kraj.
fot. Heritage Malta / Google Maps
Na początku XVII wieku Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Alof Wignacourt wydał kredencjał (paszport pielgrzyma) Don Juanowi Benegasowi z Groty Świętego Pawła w Rabacie, aby mógł on w sposób bezpieczny odwiedzać święte miejsca w Europie, w tym Świętego Jakuba w hiszpańskiej Galicji. Kilka wieków później, miejsce pochodzenia tego pielgrzyma stało się początkiem drogi Camino Maltés.
Częścią maltańskiej Drogi Świętego Jakuba jest także Fort Saint Angelo w Birgu ze względu na jego ścisłe powiązania z Zakonem Maltańskim. Zakon Świętego Jana Jerozolimskiego przeniósł się na Maltę w roku 1530 i zamieszkał w Birgu. Sam Fort Saint Angelo stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu. Jego fortyfikacje (wzmocnione przez wspomniany Zakon) przyczyniły się do tego, że oblężenie Malty przez Imperium Osmańskie w 1565 roku zakończyło się niepowodzeniem dla Sulejmana Wspaniałego.
fot. Visit Malta
Historia chrześcijaństwa licząca 2000 lat
Chrześcijaństwo na Malcie sięga 60 roku po narodzeniu Chrystusa i jest związane z historią św. Pawła. W tamtym czasie płynął on jako więzień na rzymskim statku do Rzymu, gdzie miał być sądzony za głoszenie chrześcijaństwa w Jerozolimie. Statek zatonął w trakcie rejsu, a św. Paweł wylądował na Malcie. To wydarzenie jest uznawane za początek narodzin chrześcijańskiej tradycji na wyspie w śródziemnomorskim kraju.
Skomentuj artykuł