Tłumy młodzieży na słynnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela

Tłumy młodzieży na słynnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela
Fot. Kalamurza Iryna / depositphotos.com
KAI / tk

Tysiące młodych ludzi z całej Europy jest w drodze do Santiago de Compostela, gdzie jutro rozpocznie się Europejska Pielgrzymka Młodzieży. Organizowana jest ona zawsze podczas Świętego Roku Kompostelańskiego. Pierwotnie miała odbyć się roku temu, ale z powodu pandemii została przełożona na obecny. W pielgrzymce weźmie udział ok. 12 tys. osób.

Choć Europejska Pielgrzymka Młodzieży rozpocznie się oficjalnie 3 sierpnia, to jednak już od kilku dni młodzi ludzie pielgrzymują do Santiago de Compostela Szlakiem św. Jakuba. Aby uniknąć tłumów wyznaczono aż jedenaście różnych tras.

Młodzież z Sewilli wyruszyła już w ubiegły czwartek. 700 osób idzie tzw. Camino del Origen, tj. szlakiem, który prowadzi przez galicyjskie wybrzeże. 117 km podzielono na 5 etapów. Młodzi ludzie mogą doświadczyć nie tylko piękna wspólnego pielgrzymowania i modlitwy, ale także natury, morza, kultury i historii. Pielgrzymom towarzyszy abp José Ángel Saiz Meneses.

Z kolei szlakiem portugalskim idzie młodzież z Madrytu. Tysiąc młodych osób wyruszyło ze stolicy 28 lipca i dotrze do grobu apostoła Jakuba 3 sierpnia. María zapisała się na pielgrzymkę zachęcona przez przyjaciół i jest zadowolona, ponieważ poznała „ludzi bardzo otwartych”. Carmen podkreśla, że ta pielgrzymka jest szczególna i ma konkretną prośbę do apostoła: „Abyśmy bardziej się zjednoczyli, nie oddalili się od Kościoła, a po powrocie lepiej działali w parafii”. Delegacja z Madrytu liczy łącznie ok. 2,5 tysiąca osób.

DEON.PL POLECA

Szlakiem portugalskim idzie też Anna Fryc: „Jak się zatrzymałam w pierwszy dzień, to prawie nigdzie nie można było nic zjeść, jedna pani powiedziała nam, że nie ma nawet jajka, żeby zrobić nam choćby tortillę, bo jest bardzo dużo ludzi. Nikt się nie spodziewał tylu pielgrzymów na szlaku, idzie bardzo dużo osób młodych. Trzeba mieć wcześniej zarezerwowane spanie, bo inaczej można zostać na ulicy. Jest niesamowicie dużo ludzi. Dziś wyszłam ok. 6:30 i myślałam, że może będę sama, bo tu jest jeszcze ciemno, ale jest masa ludzie przede mną i masa za mną. Czuje się, że w tym Roku Kompostelańskim bardzo dużo ludzi idzie. W Santiago na pewno będzie bardzo uroczyście. Szczęść Boże! Miłego dnia”.

- Dla wielu osób pielgrzymka jest pierwszym doświadczeniem Kościoła. Zapisały się pod wpływem kolegów i znajomych - mówi ks. Luis Melchor, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w archidiecezji madryckiej. - W tych dniach pracujemy nad trzema filarami każdej pielgrzymki: spotkać się z Jezusem, spotkać się z Kościołem i nauczyć się żyć w jedności”.

Europejska Pielgrzymka Młodzieży potrwa do 7 sierpnia.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Pilarz

Nowe, zaktualizowane wydanie najdokładniejszego i najbardziej kompletnego polskiego przewodnika po Camino de Santiago

Zawiera wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania i przejścia francuskiej drogi św. Jakuba z Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiago de Compostela. Pozwala także na kontynuowanie...

Skomentuj artykuł

Tłumy młodzieży na słynnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.