Melodia dwóch pieśni. Fotografie Marka Powera

Zobacz galerię
Melodia dwóch pieśni. Fotografie Marka Powera
(fot. Mark Power)
wab

Uznany brytyjski fotografik zakochany w Polsce? Tak, i to w Polsce, która nas Polaków zapewne zaskoczy. Nie znajdziemy tu pięknych i stereotypowych obrazów przyrody czy zabytków, ale otaczającą nas codzienność. Wystawa w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury oraz towarzyszący jej album to premiera najnowszego projektu Marka Powera – znanego i cenionego na świecie artysty.

członka prestiżowej agencji Magnum Photos, twórcy oficjalnych cykli fotografii dokumentujących budowę Millenium Dome w Londynie i rozbudowy londyńskiego skarbca.

Na wystawę – jedno z najważniejszych wydarzeń Miesiąca Fotografii w Krakowie – składa się 50 wielkoformatowych fotografii (130 x 102 cm) prezentujących miejskie krajobrazy, widoki polskiej prowincji i przyrodę, na których człowiek – jeśli w ogóle się pojawia, to zawsze w tle, oraz fotografie portretowe. Prezentację zdjęć stworzonych w latach 2004 – 2009 i objętych tytułem "Melodia dwóch pieśni" uzupełnia wybór zdjęć z Polski wykonanych przez Powera w latach 1989 – 1990.

Seria zdjęć Powera to przede wszystkim materiał dokumentujący zmiany, jakie zaszły w Polsce w wyniku transformacji związanej ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Gdy zaczynał prace nad polskim projektem, mówił: "Moim zdaniem Polska nie została jeszcze tak naprawdę wizualnie zdefiniowana. Jadąc tam teraz, można zobaczyć tylko dwa rodzaje albumów o Polsce. Po pierwsze są tam książki o gettach i obozach koncentracyjnych [...], a po drugie błyszczące tomy skierowane głównie do turystów prezentujące wszystkie oficjalne strony piękna, ze zdjęciami wykonanymi w pełnym słońcu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Melodia dwóch pieśni. Fotografie Marka Powera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.