Bardzo nietypowa katolicka tradycja

Bardzo nietypowa katolicka tradycja
pz

Myślisz, że wiesz, co to jest nietypowa katolicka tradycja? Prawdopodobnie się myślisz! Zobacz koniecznie filmiki z pożegnania pielgrzymów z Oliwy podczas Wejherowskiego Odpustu 2013.

DEON.PL POLECA

O co w tym wszystkim chodzi?

Mówi Tomasz Plicht z Ostrzyc: Na pielgrzymki do Wejherowa chodzę i pamiętam, że ta tradycja istniała przez cały czas. Co więcej moja matka też za młodu chodziła nawet jako wyznaczona, do "wywijania obrazem". Na początku też wydawało mi się to co najmniej dziwne, ale z czasem przywykłem. Niektóre obrazy ważą naprawdę sporo, bo sam miałem okazję pomagać przy noszeniu. Mimo to noszone są przez całą pielgrzymkę. W każdym z mijanych po drodze kościołów na powitanie i pożegnanie jest używana ta sztuka. Chyba każda grupa pielgrzymująca na Kalwarię Wejherowską ma przygotowane co najmniej jeden - jak to nazywamy - "Taniec obrazów".

Mówi Grzegorz Lojtek SJ: Pokłony feretronów związane są z pieszymi pielgrzymkami do Sanktuarium Matki Bożej Wejherowskiej i Sanktuarium Królowej Polskiego Morza w Swarzewie. Feretrony, a więc niesione w pielgrzymce dwustronne obrazy, wykonują specyficzny układ ukłonów zawszy gdy na drodze spotkają feretron niesiony przez inną grupę lub w kościele, aby uszanować Najświętszy sakrament w tabernakulum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bardzo nietypowa katolicka tradycja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.