Pomnik wojennej miłości Ukrainki i Włocha

Pomnik wojennej miłości Ukrainki i Włocha
(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP / pz

"Historia miłości" - tak nazwano odsłonięty w Kijowie pomnik. Monument przedstawia Ukrainkę i Włocha, którzy poznali się i pokochali w latach II wojny światowej, a szansę by być ze sobą mają dopiero 70 lat później.

Ich rzeźba stanęła w stołecznym Parku Maryjskim.

Ukrainka Mokryna Jurzuk poznała Włocha Luigiego Peduto w 1943 roku w obozie dla jeńców wojennych na terenie Austrii. Między młodymi narodziło się uczucie, jednak po zakończeniu wojny nie mogli być razem. Luigi, któremu nie pozwolono zabrać Mokryny do Włoch, zamieszkał w swoim kraju, a ona powróciła na sowieckiej Ukrainę. Z czasem oboje założyli rodziny, następnie owdowieli.

Mokryna i Luigi odnaleźli się dopiero kilka lat temu dzięki popularnemu programowi telewizyjnemu "Czekaj na mnie". Gdy zaproszony do studia Włoch usłyszał, że jego dawna miłość też tam przyjechała, padł na kolana i się rozpłakał.

Po tym spotkaniu Mokryna zaprosiła Luigiego do swego domu we wsi Krasnyj Horniak w obwodzie dniepropietrowskim, a następnie odwiedziła go we Włoszech. Tam Luigi poprosił ją o rękę, jednak Mokryna na razie nie może zdecydować się na wyjazd z Ukrainy. Włoch zastanawia się teraz w związku z tym nad przeprowadzką do ukraińskiej wsi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pomnik wojennej miłości Ukrainki i Włocha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.