Skąd pochodzi "do re mi fa sol la si do"?

Skąd pochodzi "do re mi fa sol la si do"?
(fot. Jason Rosewell on Unsplash)
3 lata temu
ChurchPop / as

Wiele świetnych rzeczy pochodzi od katolików.

Jedną z nich jest solfeż (fran. solfège). Solfeż to nauka i metoda czytania nut głosem. W tym systemie każda nuta na muzycznej skali odpowiada danemu słowu. Na pewno się z tym zetknęliści, bo brzmi: do, re mi, fa, sol, la, si, do.

Skąd pochodzi ten system? Okazuje się, że swoje źródła ma w katolickim hymnie z VIII wieku, autorstwa benedyktyna Pawła Diakona. Jest autorem łacińskiej pieśni "Ut queant laxis" na cześć św. Jana Chrzciciela:

Ut queant laxis, Resonare fibris. Mira gestorum, Famuli tuorum. Solve polluti Labii reatum Sancte Ioannes - to pierwsze słowa, ale też źródło znanego "do re mi...".

Co się dzieje, gdy organista zaczyna dyskutować z księdzem podczas nabożeństwa? >>

Kilkaset lat później w XI-wiecznych Włoszech teoretyk muzyki Gwido z Arezzo stworzył pierwszą wersję solfeżu opartą na hymnie Pawła Diakona. Jest ona dobry źródłem ponieważ gdy melodia przesuwa się po gamie, niektóre sylaby padają na kolejne dźwięki idące w górę.

Do zastąpiło ut w XVII wieku. Powstało ono z pierwszej sylaby nazwiska Giovanniego Battisty Doniego, który tej zmiany dokonał. Połączył również pierwsze litery ostatnich wyrazów, będących wezwaniem do św. Jana (Sancte Ioannes), co utworzyło si.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Czerni
32,95 zł
59,90 zł

Bestsellerowa biografia, finalistka Nagrody Nike

Opowieść o fascynującym malarzu i myślicielu, w którego sztuce cała rzeczywistość podlega uświęceniu 

Książkę uzupełnia krótki przewodnik po malarstwie Mistrza Jerzego. Kolorowy dodatek pokazuje rozwój jego twórczości, zaskakujące spotkania...

Skomentuj artykuł

Skąd pochodzi "do re mi fa sol la si do"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.