Międzynarodowe wydarzenia w 100-lecie urodzin Tadeusza Kantora

(fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)
PAP / pk

Tokio, Sao Paulo, Madryt, Rzym, Berlin, Paryż - to tylko kilka miast, w których organizowane będą zagraniczne obchody 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora. W Edynburgu odbędzie się premiera nieznanego dotychczas pełnego nagrania spektaklu "Kurka wodna".

25 lipca w jednej z najważniejszych szkockich instytucji kultury - Royal Scottish Academy of Art and Architecture otwarta zostanie wystawa poświęcona Tadeuszowi Kantorowi, zatytułowana "Kurka wodna: Kantor, Demarco i Festiwal w Edynburgu". Zaprezentowana zostanie podczas szczytu sezonu festiwalowego w Edynburgu, który rokrocznie przyciąga wielbicieli teatru z całego świata.

Głównym punktem ekspozycji będą pokazy niedawno odkrytego, jedynego na świecie, pełnego nagrania spektaklu "Kurka wodna" wg Witkacego, wystawionego w Edynburgu w 1972 roku. Nagranie to zostało odnalezione w archiwum szkockiego artysty Richarda Demarco i wywołało sensację, gdyż dotychczas znane nagranie zawiera jedynie 12-minutowy zapis ze spektaklu. Odnaleziony zapis spektaklu jest kompletny.

Wśród wydarzeń towarzyszących będą pokazy filmów dokumentalnych, które powstały w trakcie realizowanego w maju projektu "Dziedzictwo Kantora w Szkocji". Są to rejestracje wideo performance'ów inspirowanych twórczością Kantora.

Drugim projektem uświetniającym 100-lecie urodzin Kantora jest wystawa "Maszyna Tadeusz Kantor. Teatr + happeningi + perforamce + malarstwo + inne sposoby produkcji". Wystawa pokazana zostanie w dniach 18 sierpnia - 14 listopada w centrum kulturalnym SESC Consolacao w Sao Paulo.

W specjalnie przygotowanej przestrzeni zaprezentowanych zostanie ponad 130 obiektów: oryginały i repliki obiektów scenicznych, obrazy olejne, akwarele, gwasze, rysunki, kolaże, a także bogata dokumentacja fotograficzna i filmowa. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Cricoteki, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Narodowych w Warszawie, poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Koszalinie i Tarnowie, a także z kolekcji prywatnych.

Ekspozycja została przygotowana przez serwis Culture.pl Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Servico Social de Comercio Sao Paulo (SESC) - najważniejszą brazylijską instytucję kulturalno-edukacyjno-społeczną. Jej kuratorami są ze strony brazylijskiej: Ricardo Muniz Fernandes - socjolog, wydawca i producent kulturalny, a ze strony polskiej - Jarosław Suchan, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jak powiedział Suchan wystawa została zorganizowana w Brazylii, ponieważ istnieje tam spore zainteresowanie twórczością Kantora. - Kantor jest i był istotnym punktem odniesienia, stąd to zainteresowanie. Ta wystawa ma zwrócić uwagę na to, że Kantor jest artystą totalnym, który - żeby mógł być zrozumiany - musi być widziany przez pryzmat nie tylko spektakli teatralnych, ale także jego twórczości malarskiej, happeningowej, przez pryzmat jego pism teoretycznych. To wszystko składa się na istotną całość - powiedział Suchan.

Pytany o tytuł wystawy "Maszyna Tadeusz Kantor", Suchan ocenił, że maszyny są tworzone po to, żeby ich działanie coś zmieniało. - My chcemy zmienić widza. Chcemy zmienić sposób postrzegania, przy czym nie chodzi tu tylko o sposób postrzegania sztuki Tadeusza Kantora. Raczej chodzi o to, żeby za pomocą sztuki Kantora zmienić sposób widzenia świata. I to jest najistotniejszy cel, jaki stoi za ta wystawą, bo taki też cel stał za twórczością Tadeusza Kantora - powiedział Suchan.

Współorganizatorami zagranicznego programu obchodów 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora są Culture.pl, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Fundacja im. Tadeusza Kantora oraz partnerzy w kraju i za granicą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzynarodowe wydarzenia w 100-lecie urodzin Tadeusza Kantora
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.