Międzynarodowy Dzień Leworęcznych - 13.08

(fot. flickr.com / Jeff the Trojan)
PAP/im

W sobotę przypada Międzynarodowy Dzień Leworęcznych, obchodzony z inicjatywy Brytyjczyków od 1992 r. Według naukowców leworęczność związana jest m.in. z uzdolnieniami matematycznymi, muzycznymi i plastycznymi, ale też daje większe szanse powodzenia w walce.

Przeprowadzona kilka lat temu przez francuskich naukowców analiza rysunków dłoni umieszczanych przez twórców jaskiniowych malowideł potwierdziła podobny do dzisiejszego odsetek leworęcznych w paleolitycznych społecznościach łowców i zbieraczy. Według archeologów jaskiniowi artyści nigdy nie rysowali konturów dłoni "z pamięci" - zawsze jedna z dłoni służyła za model. Z 507 odbić ludzkich dłoni, pochodzących z 26 najsłynniejszych jaskiń, 23 proc. przedstawia dłonie prawe, więc - jak wskazują naukowcy - zostały wykonane przez leworęcznych.

We współczesnych kulturach mimo znacznych różnic - wahających się od 3 do 30 proc. - do czasów obecnych przetrwał podobny odsetek leworęcznych. W polskim społeczeństwie jest ich ok. 8 proc.

Prawa półkula odgrywa istotną rolę w percepcji przestrzennej, rozpoznawaniu wzorów, prawidłowości kształtów. Wpływa na pamięć, wyobraźnię, wrażliwość na piękno i ma związek z występowaniem wielu zdolności twórczych. Lewa półkula natomiast odpowiada za zdolności w zakresie mowy i języka, logikę, zdolności matematyczne, techniczne i naukowe.

DEON.PL POLECA

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie, prowadząc badania wśród par dyslektycznego rodzeństwa, po raz pierwszy zidentyfikowali gen odpowiadający za dominację prawej półkuli mózgu u danej osoby, a przez to wpływający na jej predyspozycje do leworęczności. Nosi on nazwę LRRTM1 i koduje białko zaliczane do tzw. przezbłonowych receptorów bogatych w leucynę. Aktywna kopia tego genu jest dziedziczona po ojcu.

Dotychczasowe badania dowiodły, że prawdopodobieństwo leworęczności jest o 39 proc. większe wśród gejów i lesbijek niż u osób heteroseksualnych. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z Charing Cross Hospital w Londynie na grupie ponad 500 transseksualnych osób wykazały z kolei, że większość z nich jest lewo- albo oburęczna.

Różnice między osobami preferującymi prawą lub lewą rękę wykazały też badania mózgu - kobiety i leworęczni mężczyźni mają większe - niż praworęczni mężczyźni - ciało modzelowate (ciało modzelowate to najsilniej rozwinięte spoidło mózgu, przekazujące informacje pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu).

Jak wskazują naukowcy, między osobami lewo- i praworęcznymi występują też znaczące różnice dotyczące m.in. podatności na choroby, takie jak schizofrenia, padaczka, problemy z układem odporności, stany zapalne jelit czy rak piersi.

Naukowcy sądzą też, że osoby o sprawniejszej lewej ręce mają większą szansę na przetrwanie w walce. Tezę tę zdaje się potwierdzać fakt, że wielu leworęcznych robi kariery bokserskie czy w szermierce. Uważa się też, że praworęczni zawodnicy okazują się mniej sprawni w starciu z leworęcznymi.

Leworęcznymi było wielu znanych artystów, uczonych i polityków.

Leworęczni muzycy to m.in. Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Natalie Cole, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan, jazzman Wynton Marsalis, Robert Plant i Sting. Krzysztof Penderecki, prowadząc orkiestrę, trzyma batutę w lewej ręce. Z kolei wśród słynnych leworęcznych malarzy są Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Rafael Santi, Anton van Dyck, Hans Holbein, Henri de Toulouse-Lautrec i Pablo Picasso.

Leworęczni pisarze i poeci to m.in. Hans Christian Andersen, Wolfgang Goethe, Heinrich Heine, Mark Twain i Włodzimierz Majakowski, leworęczni aktorzy - Marilyn Monroe, Greta Garbo, Charlie Chaplin, Judy Garland, Robert de Niro, Angelina Jolie, Robert Redford, Tom Criuse i Nicole Kidman.

Wybitni leworęczni uczeni to Albert Einstein, fizjolog Iwan P. Pawłow i filozof Fryderyk Nietzsche oraz teolog, filozof i muzykolog, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Albert Schweitzer. Wśród znanych wodzów i polityków leworęczni to m.in.: Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, Joanna d'Arc i Winston Churchill. Leworęcznych było też wielu prezydentów USA: Benjamin Franklin, Harry S. Truman, Gerald Ford (który wprowadził wiele usprawnień dla leworęcznych w Białym Domu), Jimmy Carter, Ronald Reagan, George Bush senior, Bill Clinton i Barack Obama.

Leworęczni sportowcy to m.in. tenisistki Martina Navratilova, John McEnroe i Monika Seles.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych - 13.08
Komentarze (5)
12 sierpnia 2011, 23:12
 A u mnie w rodzinie jest różnie, jedni leworęczni, drudyz praworęczni, dominuje praworęczność, zgodnie ze statystykami. Tak już jest. Dobrze, że obecnie nie próbuje się leworęcznych "nawracać" na praworęczność, jak to przez wiele lat robiono, krzywdząc w ten sposób. No dobrze. Ale wracając do funkcji półkul mózgu - jestem praworęczna, łatwiej mi kopnąć piłkę prawą nogą, ale przez telefon lepiej mi się rozmawia przy użyciu lewego ucha. Czy to coś znaczy, poza koniecznością badania słuchu?;-)
A
ann
12 sierpnia 2011, 22:56
Ja jestem leworęczny mój brat też, ale matka ojciec i siostry nie są.Czy to jest dziedziczne? Nie wiem czy dziedziczne. U nas siostra i ja, wieć coś w tym jednak musi być.
P
polonopitek
12 sierpnia 2011, 22:53
A ja na ten przykład, co prawda piszę i rysuję (zawodowo) lewą, ale piłkę kopię nogą prawą. Drwa rąbiąc energię wrzucam też od ręki prawej. Coś jeszcze robię prawą, teraz mi się przypomniało. Więc jestem mieszaniec.
G
GARN
12 sierpnia 2011, 22:23
Ja jestem leworęczny mój brat też, ale matka ojciec i siostry nie są.Czy to jest dziedziczne?
12 sierpnia 2011, 13:13
Muszę przyjrzeć się, którą łapą chętniej czochra się mój pies ;)