"Mikrokosmos" na motywach "Calineczki"

"Mikrokosmos" na motywach "Calineczki"
Na zdjęciu scena z "Mikrokosmosu" na motywach "Calineczki" Hansa Christiana Andersena, w adaptacji i reżyserii Konrada Dworakowskiego; (fot. Bartłomiej Sowa / Wrocławski Teatr Pantomimy / culture.pl)
culture.pl / ns

Konrad Dworakowski i zespół Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego pokusił się o wystawienie widowiska "Mikrokosmos" według ponadczasowej baśni Andersena.

Dwuipółcentymetrowa dziewczynka z "Calineczki" to w autorskim zamierzeniu metafora dziecka z całą jego bezbronnością, posłuszeństwem i niewinnością.

Baśń Hansa Christiana Andersena ukazuje jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co się dzieje z bohaterem.

"Przedstawienie na motywach Calineczki w reżyserii Konrada Dworakowskiego, to luźna adaptacja tej dobrze wszystkim znanej baśni Andersena - deklarują twórcy. - Nasza bohaterka odkryje przed wami nie tylko tajemniczy świat w nowej, większej perspektywie, ale udowodni, że nawet najmniejsi z nas potrafią być tak silni, jak odważni."

"Mikrokosmos" jest swobodną interpretacją zakorzenionego w powszechnej świadomości, popularnego motywu. Calineczka w przedstawieniu jest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, na zasadach, które w opowieści dyktuje tytułowa postać: ciekawa świata, silna i zdecydowana, dążąca do tego, by być sobą i czuć się wolną.

DEON.PL POLECA

Powodem takiej, swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

Więcej informacji na www.pantomima.wroc.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Mikrokosmos" na motywach "Calineczki"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.