Multimedialna wystawa o historii Hali Stulecia

Zobacz galerię
PAP / drr

Początki budowy oraz najważniejsze wydarzenia z historii wrocławskiej Hali Stulecia można zobaczyć w Centrum Poznawczym - stałej ekspozycji w budynku obiektu. Wystawa jest ostatnią częścią projektu remontu wnętrz Hali prowadzonego od stycznia do sierpnia 2011 r.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który w środę uczestniczył w otwarciu ekspozycji podkreślił, że wystawa kończy kolejny etap remontu i rozbudowy Hali Stulecia oraz przestrzeni wokół niej. - Zagospodarowano otoczenie wokół Hali, wybudowano centrum konferencyjne i wyremontowano sam obiekt. Łącznie na te prace z pieniędzy miejskich, wojewódzkich i europejskich przeznaczono około 200 mln zł - mówił prezydent.

Centrum Poznawcze to multimedialna ekspozycja składająca się z kilku części. W pierwszej - Visitor Center - zwiedzający mogą uzyskać podstawowe informacje o Hali Stulecia.

Drugą częścią ekspozycji jest Pokój Historyczny. Można tu zobaczyć trójwymiarową animację przedstawiającą proces budowy Hali Stulecia czy prezentacje sylwetek twórców obiektu i kompleksu mu towarzyszącego - Maksa Berga oraz Hansa Poelziga. W sali znajdują się również fotografie przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Hali Stulecia, w tym unikatowe zdjęcia z 1913 r., dokumentujące otwarcie obiektu.

Interesującym fragmentem tej części ekspozycji są stanowiska z telefonami, w których można posłuchać wypowiedzi osób związanych z Halą. W nagraniach znalazł się m.in. wywiad z fotografem Stanisławem Sadowskim, który uwiecznił wydarzenia towarzyszące zorganizowanej w Hali w 1948 r. Wystawie Ziem Odzyskanych.

Kolejnym elementem ekspozycji jest Pokój Edukacyjno Poznawczy, w którym można zobaczyć architektoniczne rozwiązania mieszkaniowe Wrocławia z początków XX w. Tu twórcy wystawy prezentują m.in. historię WUWY - wzorcowego osiedla, które powstało w okolicach Hali w 1929 r. i jest perłą architektury modernistycznej.

Częścią Centrum Poznawczego jest również multimedialne widowisko światła i dźwięku, które będzie okresowo wyświetlane na wewnętrznym sklepieniu kopuły Hali Stulecia.

Ekspozycja dla zwiedzających zostanie otwarta w piątek.

Wrocławska Hala Stulecia powstała na początku XX wieku dla uczenia 100. rocznicę wydania we Wrocławiu przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy. Autorem jej projektu był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925.

Obiekt pełni obecnie rolę hali wystawienniczej, odbywają się tam także mecze m.in. koszykówki i spektakle operowe. W 1997 r. hala gościła papieża Jana Pawła II i uczestników Kongresu Eucharystycznego.

13 lipca 2006 r. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Obiekt uznany został za twórczy i innowacyjny przykład rozwoju technik budowlanych w dużych konstrukcjach zbrojonych, wyznaczający jeden z punktów zwrotnych w historii wykorzystywania stali do wzmocnienia struktur budowlanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Multimedialna wystawa o historii Hali Stulecia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.