"Chopin w barwach jesieni"

"Chopin w barwach jesieni"
Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie (fot.kawior)
PAP / kawior

Siedem koncertów i recitali wybitnych pianistów oraz imprezy towarzyszące zapowiadają organizatorzy rozpoczynającego się jutro w Ostrowie Wielkopolskim i pobliskim Antoninie 28. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin w barwach jesieni".

 - Wszystkie imprezy tegorocznej edycji będą nawiązywać do 180. rocznicy pobytu Chopina w Antoninie" - powiedział we wtorek jeden z organizatorów festiwalu Andrzej Leraczyk.

Festiwal potrwa cztery dni. W koncercie inauguracyjnym w ostrowskim kinie "Komeda" wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Zagrają pianiści Radosław Sobczak i Daniel Wnukowski oraz skrzypek Aleksander Dubach (Szwajcaria).

DEON.PL POLECA

W piątek festiwal przeniesie się do modrzewiowego Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Melomani usłyszą tam recital fortepianowy Cypriena Katsarisa (Francja), a w sobotę - koncert w wykonaniu pianisty Eri Iwamoto (Japonia) i wiolonczelisty Konrada Bukowiana. Najbardziej oczekiwanym koncertem jest zawsze specjalny sobotnio-niedzielny występ monograficzny z udziałem wszystkich wykonawców, pt. "Chopin w aksamicie nocy". Wydarzeniem tej nocy będzie na pewno występ aktora Jana Nowickiego, Japończyka Eri Iwamoto, szwajcarskiego pianisty Daniela Vaimana, rosyjskiego wiolonczelisty Igora Kiritchenki i innych artystów.

Festiwal zakończy w niedzielę koncert finałowy w wykonaniu Aleksandra Korsantia (Gruzja/USA) oraz koncert-epilog pt. "Chopin w Antoninie, w 180. rocznicę pobytu u księcia Antoniego Radziwiłła".

Chopin grał w Antoninie swoje utwory księciu Antoniemu i jego córkom. Historycy twierdzą, że był ulubieńcem książęcej rodziny, która kochała muzykę, a młodego Fryderyka już wtedy uważała za wielkiego kompozytora. Antonińskie salony gościły Chopina podczas wakacji 1827 i 1829 r. Na pewno stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję.

Dla upamiętnienia pobytu kompozytora w pałacyku od lat organizowane są koncerty i festiwale, których rangę doceniają poprzez swoją obecność największe sławy światowej pianistyki. Stało się to możliwe dzięki Jerzemu Waldorffowi, którego starania podjęte w latach siedemdziesiątych uratowały ten cenny obiekt przed całkowitą dewastacją. W Antoninie gościli m.in. Vadim Brodski, Konstanty Andrzej Kulka, Gwendolyn Bradley, Wiesław Ochman.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie oraz kaliskie Centrum Kultury i Sztuki. Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy poświęcone Chopinowi: grafiki i ekslibrisu oraz rysunków inspirowanych rękopisami utworów i listów Chopina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Chopin w barwach jesieni"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.