Coraz chętniej kupujemy muzykę w sieci

PAP / wab

Działania przeciw masowej pirackiej wymianie plików w sieci podjęte w 2010 r. we Francji, Irlandii i Korei Południowej spowodowały, że sprzedaż muzyki w formacie cyfrowym wzrosła o 6 proc. - wynika z Raportu o Muzyce Cyfrowej.

Raport o Muzyce Cyfrowej opublikowała International Federation of the Phonographic Industry (IFPI), organizacja która reprezentuje przemysł fonograficzny na świecie.

Podobne środki mają być podjęte w 2011 roku przez rządy kolejnych państw, m.in. Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Malezji. Także Unia Europejska ma dokonać rewizji swojej legislacji w tym zakresie. "Kroki podjęte w 2011 roku mogą odwrócić falę piractwa na świecie" - czytamy w raporcie.

DEON.PL POLECA

Twórcy raportu zwracają uwagę, że w 2010 r. wzrosła oferta muzyczna w legalnych cyfrowych kanałach dystrybucji: obok już istniejących setek serwisów oferujących legalny dostęp do muzyki pojawiły się nowe: m.in. Spotify, Deezer czy Vodafone. Wytwórnie płytowe podjęły też współpracę z dostawcami usług internetowych i operatorami telefonii komórkowej, oferując nowe serwisy muzyczne w Irlandii, Tajwanie, Włoszech, Korei Południowej, Danii, Norwegii i Szwecji.

"Działania podejmowane przez przemysł fonograficzny wspierają rozwój legalnego biznesu" - podkreślono w raporcie. Serwis Limewire - największe źródło nieautoryzowanego pobierania z sieci w Stanach Zjednoczonych – został uznany za nielegalny, a serwis Mininova - został zamknięty. Serwis Pirate Bay został zablokowany nakazem sądu we Włoszech, a wyrok w sprawie karnej przeciwko jego operatorom został podtrzymany przez szwedzki sąd apelacyjny.

Dochody ze sprzedaży muzyki w formacie cyfrowym na całym świecie wzrosły w związku z tym o 6 proc. w 2010 roku i osiągnęły 4,6 miliarda dolarów. "Piractwo nadal jednak w sposób znaczący uderza w przemysł fonograficzny, powodując redukcję zatrudnienia, zahamowanie inwestycji w nową muzykę oraz zawężenie oferty" - czytamy.

W Hiszpanii w 2010 roku sprzedaż muzyki spadła o ok. 22 proc. w 2010 roku i żaden lokalny artysta nie pojawił się w pierwszej pięćdziesiątce najlepiej sprzedających się albumów w tym kraju, podczas gdy w 2003 roku było ich dziesięciu.

Zagrożone są także miejsca pracy w sektorze fonograficznym. Niezależne badanie przeprowadzone w 2010 roku przez Tera Consultants pokazuje, że jeżeli nie zostaną podjęte działania przeciwko piractwu, do 2015 roku pracę może stracić ponad milion osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Coraz chętniej kupujemy muzykę w sieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.