Exploratory Music From Poland w trasie

Exploratory Music From Poland w trasie
Projekt Mikrokolektyw (fot. www.emfp.pl)
culture.pl / pz

Sześciu artystów improwizatorów z Polski wyrusza w podróż po najważniejszych stolicach Europy. Pierwszy na trasie jest Paryż. Kolejne odsłony w Amsterdamie, Brukseli, Londynie i Berlinie.

"Exploratory Music From Poland" to cykl prezentacji najciekawszej polskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Po wydaniu dwóch kompilacji CD dołączonych do prestiżowego brytyjskiego magazynu "The Wire" oraz po ubiegłorocznym mini-festiwalu w Londynie, w tym roku polscy muzycy ruszają w europejską trasę koncertową.

W trasie EMFP on Tour wezmą udział:

Mikrokolektyw

To projekt Artura Majewskiego i Kuby Suchara, znanych z zespołu Robotobibok. Duet powstał w 2004 roku i przyjął formę swobodnie improwizującego kolektywu, w którym myślą przewodnią było poszukiwanie nowych rozwiązań dla takiego składu. Majewski i Suchar inspirowani dokonaniami takich mistrzów jak Don Cherry, Ed Blackwell, Max Roach tworzą muzykę akustyczną, podbarwioną syntezatorem minimoog, perkusjonaliami i samplerem, które jednak nigdy nie wychodzą na plan pierwszy. Najbardziej zainteresowani są surowym brzmieniem duetu trąbka-perkusja, w którym uzyskują największą ekspresję i swobodę. Debiutancki album Mikrokolektywu, zatytułowany "Revisit" wydała legendarna chicagowska wytwórnia Delmark, po raz pierwszy w historii podpisując kontrakt z zespołem z Europy.

DJ Lenar

Artysta dźwiękowy związany z niezależną wytwórnią LadoABC. Nie ma ulubionych stylów. Subiektywnie czerpie i szuka dźwięku we wszelkich gatunkach muzycznych oraz w fieldrecordingu. Grając korzysta z zestawu djskiego, loopstacji, płyt winylowych i komputera. W stylistyce wolnej improwizacji zagrał koncerty m.in. z Johnem Tilbury, Axelem Dornerem, Andrzejem Bauerem, Zdzisławem Piernikiem, Noelem Akchote, Sainkho Namchylak, Le Qua Ninhem czy Janem Gacą. Uczestniczy lub uczestniczył w projektach: Sistars, ParisTetris, The Core, Horny Trees, Beat2Eat, Pink Freud, Muzyka Miejsca.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Brał udział w wielu premierowych wykonaniach utworów kameralnych i orkiestrowych. Parokrotnie występował na krakowskim festiwalu Audio Art oraz podczas serii koncertów muzyki elektronicznej. Był uczestnikiem (1993, 1994) i konsultantem (2002) Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Współczesnej Kraków/Stuttgart. W 2003 roku wykładał na Uniwersytecie Narodowym w Seulu. W 2004 brał udział w kursach muzyki improwizowanej (festiwal NPAI) prowadzonych przez Johna Butchera w Parthenay (Francja). Występował z wieloma muzykami z Polski i zagranicy (m.in. Phil Minton, Frederic Blondy, Le Quan Ninh, Włodzimierz Kiniorski, Tomasz Stańko).

Tworzy muzykę elektroniczną i video-art w oparciu o nagrania terenowe zbierane przez niego od niemal dziesięciu lat. W swojej pracy używa głównie dyktafonów analogowych i cyfrowych, radia fm, laptopa i efektów, których używa do scenicznych improwizacji. Jego najnowszy projekt "Based on a True Story" to zbiór scen i dźwięków codziennego życia, które wspólnie tworzą oniryczny, rozmazany kolaż niemożliwy do jednoznacznej interpretacji.

Rafał Mazur

Głównym polem zainteresowania i działania jest dla niego swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków na wspólne koncerty w Polsce. W swej praktyce muzyka-improwizatora i na drodze do osiągnięcia mistrzostwa w niej, Rafał studiuje filozofię chińską oraz trenuje taoistyczną sztukę walki TaiJi Quan Chen, uważając za chińskimi filozofami, iż najważniejszy w kwestii kreacji spontanicznej jest stan umysłu.

W każdym z miast artyści zagrają koncerty solowe lub w stworzonych między sobą składach, zaproszą do udziału lokalnych improwizatorów, dzięki czemu polscy artyści prezentowani będą najlepszej publiczności w Europie.

Trasie "Exploratory Music From Poland" będzie towarzyszyć kamera, która zaejestruje koncerty i spotkania polskich artystów z zagranicznymi partnerami. Film, który powstanie podczas trasy EMFP po Europie ma być nie tylko dokumentacją tej trasy, ale dokumentem o muzyce eksperymentalnej i improwizowanej w Polsce.

Przebieg trasy:

2 października: Paryż, Montreuil (Les Instants Chavires, godz. 18:00),
3 października: Amsterdam (OT301, godz. 19:30),
4 października: Bruksela (Le Cafe Central, godz. 20:00),
5 października: Londyn, Dalston (Cafe oto, godz. 20:30),
7 października: Berlin, Charlottenburg (Die Friedenskirche, godz. 19:00).

Druga odsłona EMFP odbędzie się w listopadzie w Tokio z udziałem Marka Chołoniewskiego, Anny Zaradny, Roberta Piotrowicza, Zeniala i Tomka Krakowiaka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Exploratory Music From Poland w trasie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.