Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy (plakat IV Festiwalu Muzyki Filmowej Komedy)
PAP / ad

Koncerty jazzowe, wystawy i pokazy filmów znajdą się w programie 4. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy, która rozpocznie się w Warszawie w piątek 23 kwietnia, w 41. rocznicę śmierci artysty.

Wydarzenia składające się na trzydniowy festiwal będą organizowane w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta.

DEON.PL POLECA

Jak informują organizatorzy, w piątek w Muzeum Literatury odbędzie się koncert "Jazz i Poezja", "osnuty na wierszach Jerzego S. Sity do muzyki Krzysztofa Komedy, w opracowaniu i wykonaniu legendy polskiego jazzu Jerzego Miliana i wybitnego aktora, reżysera Wojciecha Siemiona".

Według organizatorów, do najważniejszych wydarzeń festiwalu należeć będą: koncert "European Stars For Komeda" (24 kwietnia, CSW Zamek Ujazdowski) z udziałem światowej sławy szwedzkiego pianisty Bobo Stensona oraz koncert "Polish Stars - Komeda i Inspiracje" (25 kwietnia, CSW Zamek Ujazdowski), w wykonaniu kwintetu jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Zbigniewa Namysłowskiego.

W programie są również m.in.: wystawa plakatu "Komeda-Polański" ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi - prezentująca kolekcję plakatów z całego świata do filmów Romana Polańskiego z muzyką Komedy, ekspozycja kolekcji zdjęć fotografika i dziennikarza Marka Karewicza zatytułowana "Krzysztof Komeda i jego życie" oraz pokazy filmów animowanych Mirosława Kijowicza z muzyką Komedy ("Rondo", "Laterna Magica", "Wiklinowy Kosz").

Szczegółowe informacje na temat przebiegu festiwalu będą dostępne w internecie na stronach: www.ikaart.pl oraz www.csw.art.pl.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy są Agencja Ika Art Wojciechowscy i Fundacja Jazz Art. Patronat honorowy nad imprezą objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Krzysztof Komeda Trzciński skomponował muzykę do wielu znanych filmów, m.in. "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960), "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy (1960), "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego (1964), oraz filmów Romana Polańskiego - "Nóż w wodzie" (1962) i "Dziecko Rosemary" (1968, ze słynną kołysanką).

"Komeda" to pseudonim przyjęty przez artystę. Krzysztof Trzciński urodził się w 1931 r. w Poznaniu. Od dzieciństwa pobierał lekcje gry na fortepianie. W wieku 8 lat został przyjęty do poznańskiego konserwatorium muzycznego. Podczas wojny zgłębiał teorię muzyki i gry na fortepianie. Ukończył liceum w Ostrowie Wielkopolskim, był tam członkiem szkolnego zespołu muzycznego.

W trakcie swojej kariery występował wspólnie z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim. W 1968 r. wyjechał do USA, by pracować nad muzyką do "Dziecka Rosemary" Polańskiego. W tym samym roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Na skutek komplikacji po tym wypadku zmarł 23 kwietnia 1969 r., kilka dni przed swoimi 38. urodzinami. Pochowano go w Warszawie, na Starych Powązkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.