Kalisz: Letnie warsztaty muzyki dawnej
Około 140 młodych artystów i ich instruktorów z 14 zespołów wokalnych i instrumentalnych z całego kraju przyjedzie do Kalisza na 9. Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Ich tematem będą „Tańce staropolskie XVII i XVIII wieku”.
„Podczas rozpoczynających się 13 lipca zajęć, młodzież pod okiem znanych artystów będzie poznawać techniki gry na dawnych instrumentach i interpretacje staropolskich tańców” – powiedziała prezes kaliskiego Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, Grażyna Dziedziak.
Podkreśliła, że młodzi artyści będą poznawać tajniki menuetu, gawota, kadryla, a także firleja, galarda i wytwornego poloneza.
Zajęcia poprowadzą artyści Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” Romana Angel i Dariusz Brojek oraz znani instrumentaliści i wokaliści: Agata Sapiecha (skrzypaczka), Marek Nahajowski (flecista i teoretyk muzyki), Tadeusz Czechak (specjalista gry na dawnych instrumentach), Cezary Szyfman (śpiewak), Marcin Bornus - Szczyciński (śpiewak, pedagog). Młodzież będzie też uczestniczyć w zajęciach plastycznych.
„Warsztaty są dla zespołów okazją, aby pod mistrzowskim okiem pracować nad wykonawczymi detalami dawnej muzyki. W poprzednich edycjach uczniowie wczytywali się m.in. w partytury średniowiecznych pieśni i poznawali +mowę+ używanego przez damy m.in. w tańcu wachlarza” – mówi Dziedziak.
Owocem warsztatów będą koncerty w Grodzie Piastów i w katedrze w Kaliszu oraz na dziedzińcu Zamku Książąt Czartoryskich w pobliskim Gołuchowie.
Warsztaty potrwają od 13 do 17 lipca.
Skomentuj artykuł