Muzycy z Chin na Festiwalu w Starym Sączu

Muzycy z Chin na Festiwalu w Starym Sączu
Klasztor Klarysek w Starym Sączu (fot. Swohmeck / wikipedia.pl)
PAP / wm

Podczas 33. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej wystąpią m.in. muzycy z Chin i Iranu. Festiwal, który rozpocznie się we wtorek i potrwa do niedzieli, jest wizytówką kulturalną ponad 750-letniego Starego Sącza i ważnym elementem promocji miasta i regionu.

Koncerty odbędą się nie tylko w Starym Sączu, ale też w Nowym Sączu, Krakowie, Krynicy, Tarnowie i w Barcicach. Podczas festiwalu wystąpią muzycy z Europy m.in. z Francji, Hiszpanii oraz z Azji np. z Chin i Iranu.

Festiwal rozpocznie się we wtorek 28 czerwca w kościele św. Trójcy klasztoru klarysek "Mszą Wazowską" - rekonstrukcją liturgii mszalnej Władysława IV Wazy, w wykonaniu Zespołu Instrumentów Barokowych Il Tempo Agaty Sapiehy.

Z kolei w środę na scenie starosądeckiego "Sokoła" odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 125. rocznicy urodzin Ady Sari oraz spektakl w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej.

DEON.PL POLECA

W programie festiwalu znalazło się także m.in. wykonanie pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego kompozycji Mikołaja Zieleńskiego Offertoria et Communiones, w 400-lecie wydanie w Wenecji jego dzieł. Będzie można także usłyszeć starożytną muzykę z Chang'an chińskiego Drum Music Ensemble Uniwersytetu Muzycznego w Xian.

W ramach festiwalu odbędą się także wykłady chińskich muzykologów oraz dr Marii Pomianowskiej - kompozytorki, wokalistki, instrumentalistki, pedagoga, znawczyni instrumentów Wschodu i starych instrumentów polskich, m.in. fideli płockiej, którą już wcześniej prezentowała na starosądeckim festiwalu.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się m.in. wystawa "Wojownicy piękności i demony - chiński teatr lalek" w Miasteczku Galicyjskim (Nowy Sącz) oraz wystawa strojów dawnych i jarmark historyczny.

33. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej potrwa od 28 czerwca do 3 lipca. Jego organizatorem jest Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Wstęp na wszystkie koncerty i imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

Tegoroczny festiwal finansowany jest z budżetu gminy Stary Sącz i z dotacji unijnej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzycy z Chin na Festiwalu w Starym Sączu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.