Natalie Cole zaśpiewa w Sali Kongresowej

Natalie Cole zaśpiewa w Sali Kongresowej
(fot. dbking / (CC BY 2.0) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Amerykańska wokalistka pop-jazzowa, córka słynnego piosenkarza Nata "Kinga" Cole'a, Natalie Cole wystąpi 17 lipca w warszawskiej Sali Kongresowej. Piosenkarka zaśpiewa w Warszawie utwory ze swojej najnowszej płyty "En Espanol".

Córka słynnego amerykańskiego piosenkarza, Nata "Kinga" Cole'a, swoją karierę solową podzieliła na trzy etapy: wyrosła jako młoda wokalistka soulowa, zdobyła popularność jako gwiazda pop, by powrócić ostatecznie do stylistyki jazz-popowej, w duchu jej ojca. Podczas koncertu w Warszawie artystka promować będzie swoje najnowsze wydawnictwo, płytę "En Espanol".

Natalie Cole urodziła się w 1950 r. w rodzinie Nata "Kinga" Cole'a i Mary Hawkins Ellington - ojciec był słynnym wokalistą, matka śpiewała w orkiestrze Duke'a Ellingtona. Natalie Cole nazywała nawet swoją rodzinę "czarnymi Kennedymi". Od wczesnej młodości wyeksponowana była na muzykę jazzową, bluesową i soulową. Karierę rozpoczęła w wieku 11 lat, gdy zaśpiewała na "świątecznej" płycie swojego ojca.

W latach 60. Natalie - wpatrzona w Arethę Franklin i Janis Joplin - śpiewała w grupie Black Magic, z którą koncertowała w małych klubach, coverując klasykę rocka i soulu. Właśnie na scenie jednego z klubów została wypatrzona przez dwóch agentów, którzy zaoferowali jej kontrakt płytowy. Zadebiutowała w 1975 r. albumem "Inseparable"; część słuchaczy zarzucała jej jednak zbyt silne starania, by brzmieć jak jej idolka, Aretha Franklin. Kolejne albumy - "Thankful" (1977), "Unpredictable" (1977) - podbijały listy przebojów R'n'B'. W 1987 r., po sukcesie coveru piosenki Bruce'a Springsteena "Pink Cadillac", Cole zdecydowała się zmienić stylistykę; porzuciła brzmienie soul, zmierzając w kierunku muzyki popularnej.

W 1991 r. do sklepów trafił najpopularniejszy krążek w karierze Cole, "Unforgettable...With Love", na którym wokalistka zaśpiewała piosenki rozsławione przez jej ojca, jak "Mona Lisa", "Smile" czy "Nature Boy". Album sprzedał się w nakładzie ponad siedmiu milionów egzemplarzy, zdobywając dla piosenkarki trzy nagrody Grammy m.in. w kategorii "album roku". Piosenkarka wydała jeszcze trzy albumy, zawierające jej interpretacje standardów popowych z lat 50. Pod koniec dekady ukazały się jeszcze płyty "Snowfall on the Sahara" oraz "The Magic of Christmas", która nagrana została z udziałem londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W 2000 r. ukazał się biograficzny film "Livin' for Love: The Natalie Cole Story" w reżyserii Roberta Townsenda (w rolę piosenkarki wcieliła się Theresa Randle) a także autobiografia "Angel on my Shoulder", w której piosenkarka opisuje swoje uzależnienie od narkotyków a także długotrwały odwyk.

Ponadto kontynuowała wydawanie dobrze sprzedających się albumów, utrzymanych w konwencji piosenek popowo-jazzowych. W 2008 r. nagrała płytę "Still Unforgettable", na której wykonywała utwory nie tylko ojca, ale także innych słynnych wokalistów, m.in. Franka Sinatry.

W 2013 r. Cole, podobnie jak robił to jej ojciec, nagrała album w języku hiszpańskim "En Espanol"; towarzyszyli jej na nim tacy muzycy jak Andrea Bocelli, Juan Luis Guerra i Arturo Sandoval.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Natalie Cole zaśpiewa w Sali Kongresowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.