Rusza Warsaw Summer Jazz Days

Rusza Warsaw Summer Jazz Days
(fot. jazzarium.pl)
6 lat temu
PAP / mm

Wspólnym koncertem grupy SBB i skrzypka Michała Urbaniaka rozpocznie się w środę festiwal Warsaw Summer Jazz Days. Podczas imprezy, odbywającej się do 13 lipca w Soho Factory, wystąpią także m.in. Dave Holland, Gary Peacock i Gregory Porter.

"Bardzo mnie cieszy, że sami muzycy są podekscytowani tym występem. Próbowali ze sobą współpracować od lat 70., ale jakoś się mijali" - powiedział Mariusz Adamiak, organizator Warsaw Summer Jazz Days, podczas zapowiadającej festiwal konferencji prasowej.

SBB to polski zespół rockowy, powstały w 1971 r. z inicjatywy Józefa Skrzeka, multiinstrumentalisty i wokalisty. Dołączyli do niego gitarzysta Apostolis Anthimos i perkusista Jerzy Piotrowski. Nazwa zespołu to skrót od, najpierw "Silesian Blues Band", następnie od "Szukaj, Burz, Buduj - Search, Break, Build". Twórczość formacji czerpie zarówno z bluesa jak muzyki jazzowej, fusion i rocka progresywnego.

Najpierw SBB stanowiło trio towarzyszące Czesławowi Niemenowi na początku lat 70. Różnice artystyczne między Skrzekiem i Niemenem doprowadziły do usamodzielnienia się grupy i rozpoczęcia działalności pod własnym szyldem. Zadebiutowała albumem "SBB" w 1974 r. Muzyka na krążku nawiązywała do brzmień takich grup jak Cream czy Jimi Hendrix Experience i The Mahavishnu Orchestra.

Grupa odnosiła sukcesy w Polsce i zagranicą, występowała m.in. w Niemczech, Holandii, Francji i Danii. W 1980 r. jednak, po wydaniu dziewięciu płyt, ogłosiła zakończenie działalności. Przyczyną było przemęczenie nieustającą aktywnością koncertową - jak tłumaczyli w wywiadach muzycy.

Zespół kilkakrotnie powracał na scenę w latach 90., w różnym składzie personalnym. Ukazały się także wydawnictwa koncertowe, m.in. krążek "SBB W filharmonii" (1999). W 2001 r. do sklepów trafiła nowa płyta studyjna formacji pt. "Nastroje"; SBB nagrał jeszcze pięć albumów. Od 2014 r. grupa ponownie występuje w oryginalnym składzie.

Choć w trakcie swojej kariery SBB występowało z takimi muzykami jazzowymi jak Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski czy Andrzej Przybielski, nigdy nie współpracowało z Urbaniakiem, jednym z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych, skrzypkiem i saksofonistą.

Michał Urbaniak urodził się w Warszawie w 1943 roku ale wychował w Łodzi. Jazzem zainteresował się za sprawą utworu "Mack The Knife" Louisa Armstronga, który usłyszał jako sześciolatek w radiu, na falach Głosu Ameryki. Namówił matkę na zakup saksofonu; cały wolny czas poświęcał na ćwiczenia i grę w kolejnych zespołach. Pierwsze koncerty dawał w łódzkim klubie Siódemki (Piotrkowska 77). W szkole muzycznej kształcił się jednak w grze na skrzypcach. Występował w grupie Jazz Rockers Zbigniewa Namysłowskiego, z którą zagrał na festiwalu Jazz Jamboree w 1961 roku.

Latem 1962 roku przyjechał do Stanów Zjednoczonych, do "stolicy" jazzu, Nowego Jorku, jako członek kwintetu The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. Po powrocie dołączył do zespołu Krzysztofa Komedy, jako najmłodszy członek formacji. W grupie pianisty koncertował w Skandynawii. Po zakończeniu trasy stworzył zespół wraz z Urszulą Dudziak - przyszłą żoną - i Wojciechem Karolakiem. W 1968 roku zadebiutował płytą "Urbaniak's Orchestra". Prowadził także formację Michał Urbaniak Constellation.

W 1973 roku zagrał pożegnalny koncert z polską publicznością i zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią Columbia, dla której nagrał takie płyty jak "Atma" i "Fusion III". Zapraszano go na sesje nagraniowe wybitnych amerykańskich jazzmanów, zainteresowanych wprowadzaniem przez skrzypka wpływów muzyki ludowej do jazzu. W 1985 roku uczestniczył w sesji nagraniowej płyty Milesa Davisa, "Tutu". Występował z czołówką światowego jazzu, m.in. z Chickiem Coreą, Elvinem Jonesem i zespołem Weather Report.

Urbaniak komponuje również muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Napisał muzykę do 25 filmów, w tym do "Długu" Krzysztofa Krauzego. W swojej twórczości skrzypek chętnie łączy ze sobą wpływy hip-hopu, muzyki klasycznej, rockowej i elektronicznej. W 2012 roku zadebiutował jako aktor, występując w obrazie "Mój rower" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

Festiwal potrwa do 13 lipca. W Soho Factory zagrają m.in. Jack DeJohnette Trio, Dave Holland "Prism", Włodek Pawlik Trio, Gregory Porter Band i grupa "Now This" - Gary Peacock, Marc Copland, Joey Baron.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rusza Warsaw Summer Jazz Days
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.