Startuje "Łódzka Wielkanoc Muzyczna"
Koncerty chińskiej Orkiestry Symfonicznej z Szanghaju, Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej z Berlina i grupy wokalnej Cantus Coelln - to atrakcje Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej, która we wtorek rozpoczyna się w Łodzi.
W programie tegorocznego festiwalu znajdzie się osiem koncertów: symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych. Tym razem w programie przewidziano zarówno utwory współczesnych kompozytorów, jak i klasyczne propozycje repertuarowe.
- Muzyka współczesna nie zawsze skupia się na eksperymentach brzmieniowych, może dotyczyć głębokich duchowych przeżyć. Nie ma znaczenia, skąd pochodzą kompozytorzy, ważne jest to, jak głęboka jest ich muzyka. Utwory, które usłyszymy na festiwalu, powstały w różnych krajach, ale mają wiele wspólnego. Wszystkie płyną prosto z serca - ocenił dyrygent i szef orkiestry Filharmonii Łódzkiej Daniel Raiskin.
Łódzką Wielkanoc Muzyczną zainauguruje we wtorek Szanghajska Orkiestra Symfoniczna. To najstarszy zespół orkiestrowy w Azji, uznawany jednocześnie za najlepszą orkiestrę Dalekiego Wschodu. Szczególnie ceniona jest za promowanie w Chinach muzyki zachodniej oraz rozpowszechnianie muzyki chińskiej na Zachodzie.
Muzycy z Chin wykonają "Pieśń o ziemi" współczesnego kompozytora chińskiego Xiaogang Ye, inspirowaną utworem Gustava Mahlera pod tym samym tytułem, oraz oparty na melodii ludowej utwór "To the West End" Qigang Chen. Obok muzyki twórców chińskich artyści wykonają także Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna.
Niemiecka Orkiestra Symfoniczna (Deutsches Symphony-Orchester) zagra w środę pod batutą swojego dyrektora artystycznego Ingo Metzmachera VII Symfonię e-moll Mahlera. Orkiestra z Berlina ma opinię jednej z czołowych orkiestr w swoim kraju. Występowała w wielu renomowanych salach koncertowych w Europie i na całym świecie.
W kolejnym festiwalowym koncercie zabrzmią utwory z nurtu "Nowej duchowości". To termin odnoszący się m.in. do muzyki współczesnej, która - niekoniecznie poprzez tekst - porusza zagadnienia związane z religią, przemijaniem, wiecznością. W piątek 26 marca zabrzmią m.in. utwór "Sanctus" współczesnego kompozytora holenderskiego Joepa Franssensa, "Veni Creator" Wojciecha Kilara i "Styx" gruzińskiego kompozytora Giji Kanczelego.
Z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii Łódzkiej wystąpi norweski artysta Lars Tomter (altówka). Przed koncertem zaplanowano spotkanie z Joepem Franssensem i Giją Kanczelim.
W programie Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej nie zabraknie dzieł oratoryjnych. W niedzielę - 28 marca - mszę f-moll Antona Bruecknera wykona Orkiestra Symfoniczna i Chór łódzkiej Akademii Muzycznej oraz Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. Moniuszki.
Gwiazdą kolejnego koncertu będzie znakomity wiolonczelista Ivan Monighetti. Był on ostatnim uczniem Mścisława Rostropowicza w konserwatorium w Moskwie. W poniedziałek, 29 marca, wraz z akordeonistą Klaudiuszem Baranem wykona partie solowe "Siedmiu słów Chrystusa na Krzyżu" Sofiii Gubajduliny. W programie koncertu znajdą się również "Abschiedsserenade" Valentina Silvestrova, "Kleines Requiem fuer eine Polka" Henryka Mikołaja Góreckiego i "Svyati" Johna Tavenera.
Dzień później w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza zabrzmi "Pasja wg św. Mateusza" Johanna Sebastiana Bacha. Wystąpią: wrocławska Orkiestra Barokowa, Chór Filharmonii Wrocławskiej i soliści renomowanego niemieckiego zespołu Cantus Coelln.
W Wielki Czwartek - podczas koncertu finałowego - melomanii usłyszą "Lamentate" Arvo Paerta i 2. Symfonię Peterisa Vasksa. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina i pianista Alexei Lubimov.
Skomentuj artykuł