Trebunie-Tutki grają dla nas już 20 lat!

Trebunie-Tutki grają dla nas już 20 lat!
(fot. Lestat (Jan Mehlich) / CC BY-SA 2.5 / Wikimedia Commons)
PAP / slo

20-lecie działalności świętował w poniedziałek w Zakopanem zespół Trebunie -Tutki. Słynna góralska rodzina z Podhala karierę rozpoczęła od wspólnego projektu z jamajskim zespołem The Twinkle Brothers w 1994 r. Dziś na swoim koncie zespół ma 30 albumów.

Ród Trebuniów-Tutków muzykuje od wielu pokoleń i na bazie muzykowania rodzinnego, tradycyjnego narodził się zespół Trebunie-Tutki, który dziś koncertuje na światowych estradach.

- Początki wielkiej kariery Trebuniów-Tutków to festiwal muzyków ludowych w Kazimierzu Dolnym w latach 90. Wówczas muzyków z Białego Dunajca poznał dziennikarz radiowy Włodzimierz Kleszcz i od razu zakochał się w ich muzyce. Włodek powiedział wtedy: "To musi iść w świat". Wtedy zaczęła się znajomość z The Twinkle Brothers i wspólny projekt połączenia muzyki góralskiej i reggae - wspominała w rozmowie z PAP dziennikarka Polskiego Radia Maria Baliszewska.

- Kariera Trebuniów-Tutków jest dwoista. Z jednej strony kapela gra muzykę tradycyjną, z drugiej nową muzykę góralską komponowaną przez siebie. Ich rodzinna tradycja jest bardzo silna, to już kilka pokoleń muzyków  dodała Baliszewska.

Podczas jubileuszowego spotkania w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" lider zespołu Krzysztof Trebunia-Tutka powiedział, że zespół nigdy nie porzucił tradycyjnego góralskiego muzykowania.

DEON.PL POLECA

- W latach 90., kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę, świat dla Polaków się otworzył padły granice, a zacofanie w muzyce rozrywkowej, które wtedy zastaliśmy było bardzo widoczne. Czuliśmy wtedy, że Europa Zachodnia gra zupełnie inaczej. Naszym wybitnym muzykom było wówczas bardzo trudno odnaleźć się w muzycznym świecie - wspominał Krzysztof Trebunia-Tutka.

Lider zespołu powiedział, że na początku ich kariery, na świecie mało kto wiedział, co to jest polska muzyka etniczna. - Po naszych projektach z Jamajczykami to się zaczęło zmieniać. Na Podhalu to połączenie muzyczne było kontrowersyjne, ludzie nie mogli tego przyjąć, że góral może grać z murzynami - wracał pamięcią muzyk.

Obecnie Trebunie-Tutki koncertują na największych festiwalach muzycznych na całym świecie. Krzysztof tworzy repertuar zespołu rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę góralską o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Zespół w swojej twórczości sięga także do muzyki etnicznej innych regionów Polski i Europy. Trebunie-Tutki dwukrotnie reprezentowali Polskie Radio na festiwalach Europejskiej Unii Radiowej.

Zespół ma na swoim koncie 30 płyt. Za albumy "Songs of Glory/ Pieśni chwały" i "Tischner" zespół otrzymał Złote Płyty.

Na otwartej w poniedziałek wystawie w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu (TCKiS) "Jutrzenka" w Zakopanem można oglądać kilkadziesiąt unikatowych plakatów, nagród i zdjęć. Promują one koncerty rodziny Trebunie-Tutki. Gratulując zespołowi dyrektor TCKiS Krzysztof Jędrzejowski wspomniał, że w tym roku mija także 20 lat, od kiedy Krzysztof Trebunia-Tutka uczy najmłodszych górali w Centrum "Jutrzenka" grać podhalańskie melodie na skrzypcach i basach.

Trebunie-Tutki współpracują z: jamajskim zespołem Twinkle Brothers, Adrianem Sherwoodem, Andrew Cronshawem, kirgizkim zespołem Ordo Sakhna, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Katarzyną Gaertner, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, formacjami Włodzimierza Kiniorskiego "Kiniora" i grupą Voo Voo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trebunie-Tutki grają dla nas już 20 lat!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.