Ukraiński pianista gra na fortepianie w ruinach Charkowa. Scena jak z filmu o Władysławie Szpilmanie

Ukraiński pianista gra na fortepianie w ruinach Charkowa. Scena jak z filmu o Władysławie Szpilmanie
fot. Storyful Viral / YouTube
Classic FM / Storyful Viral / YouTube / pk

Film, który za chwilę zobaczycie, jest jednym z najbardziej poruszających obrazów z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zburzone budynki i ślady po pociskach, w tle utwór grany przez ukraińskiego pianistę. Charków coraz bardziej przypomina zniszczoną przez wojnę Warszawę.

Sytuacja w Charkowie jest bardzo poważna. Rosjanie wciąż ostrzeliwują budynki i ulice, a wielu mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich mieszkań. "Rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ostrzeliwują Charków i szereg innych miejscowości we wschodniej części Ukrainy" - napisał w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Charków jak zniszczona Warszawa. W tle muzyka fortepianu. Scena jak z "Pianisty"

Charków coraz mniej przypomina miasto, którym było przed rosyjską inwazją; zburzone budynki, wybite okna i ślady pocisków mają więcej wspólnego ze zniszczoną Warszawą, niż z ważnym, drugim pod względem wielkości, ukraińskim miastem. Być może z tego powodu pianista, który w ruinach Charkowa gra utwór e-mol, wywołuje takie poruszenie.

Jak informuje portal Classic FM, "muzyka dobiega z zachodniej części Placu Konstytucji, gdzie obecnie w ruinie leży neoklasycystyczny Pałac Pracy, zbudowany w 1914 roku". Artystą, który wykonuje utwór skomponowany przez ukraińskiego kompozytora Jurija Wiesniaka jest Jarosław Korolow.

Trudno nie dostrzec podobieństwa ze słynną sceną z filmu "Pianista", w której Władysław Szpilman gra w zniszczonej wojną Warszawie.

DEON.PL POLECA

 

Źródło: Classic FM / Storyful Viral / YouTube / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Ukraiński pianista gra na fortepianie w ruinach Charkowa. Scena jak z filmu o Władysławie Szpilmanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.